Çevre için hukukçulardan güçbirliği

Türkiye’nin dört bir yanından gelen çevre için mücadele veren avukatlar, geçen hafta sonu İzmir’de iki gün süren bir toplantı yaptı.  Toplantıda, 2002 yılından bu yana iktidarda olan AKP hükümetinin yaptığı çevre katliamları ve bunun karşısında yaşanan mücadeleler masaya yatırıldı.  Aralarında eski İzmir Barosu Başkanı Noyan Özkan, Bergamalı köylülerin avukatı Senih Özay,  Uşak Eşme ile İzmir Efemçukuru’ndaki altın madenlerine karşı hukuksal mücadele veren Arif Ali Cangı, başta Fırtına Deresi olmak üzere Karadeniz’deki HES mücadelelerine karşı hukuksal mücadele yürüten Yakup Şekip Okumuşoğlu, Ekoloji Kallektifi’nden Fevzi Özlüer’in bulunduğu çevre için Türkiye’nin dört bir yanında hukuksal mücadele veren avukatlar,  ortak hareket etme ve çevre kıyımlarına karşı mücadele edenlere gönüllü hukuki destek verme kararı aldı.
Toplantı sonuna yayımlanan ortak bildiri ve imza atan hukukçular da şöyle:
“Biz aşağıda isimleri yer alan avukatlar;

eni ekonomik politikaların, sermayenin küreselleşmesi sürecinin ve doğayı rant elde etmenin bir aracı olarak gören anlayışın her sınıf ve siyasetteki temsilcilerinin,  doğal yaşamın korunması, insan haklarına saygı ve yoksulluğun engellenmesi gibi çok ciddi ve temel sorunlar karşısında, kendi çıkarlarından başka bir şey düşünmediklerinin farkındayız.

Akılları durduran ve vicdanları sakatlayan bu sürecin, doğal yaşam alanlarına yönelen vandalizm düzeyindeki küresel saldırılarınakarşı, yine küresel çapta yürütülen savunuculuk mücadelelerinin, insan ve doğa hakları mücadelesinin merkezine oturduğu ve sadece insanlar için değil, dağı, taşı, toprağı, bitkisi, kurdu- kuşu,  börtü-böceği, balığıyla, tüm ekosistem için yaşamsal varoluş mücadelesine dönüştüğü gerçeğini aklımızda tutuyoruz.  
 
Anadolu’da neredeyse her dağ için maden ruhsatı verilmiş, her dere için bir HES projesi geliştirilmiş, liman bölgelerimizde yüzlerce termik santral planlanmış, yetmezmiş gibi bir de nükleer santral kabusuyla ülkemiz sıkıştırılmıştır.
Bu topraklar,  şimdiye dek görülmemiş bir biçimde çevre talanıyla karşı karşıyadır. Yeni ağaç dikmenin orman yaratmaya yetmeyeceğini bilmeyen yetkililer, bir yandan en çevrecilerin kendileri olduklarını vurgularken, öte yandan çevresel değerlerimizin,  sit alanlarımızın, arkeolojik yapılarımızın, ekosistemimizin bir bir elden gitmesine onay vermektedirler.
 
Yaşanan felakete karşı önlem almak, hepimizin, bu topraklara karşı bir borcudur.
Biz hukukçular, Türkiye’nin dört bir yanında doğal ve kültürel değerlere yönelik bu yağma ve talandan doğrudan etkilenen insanlarla dayanışma içerisinde olmak, verdikleri mücadelenin yargı boyutunda, onlara gönüllü hukuki destek sağlamak, bu yağma ve talandan beslenenlerin politikalarını, rant ortaklıklarını, bu uğurda hukuk kurallarını nasıl değiştirdiklerini, yargısal ve idari süreçlerde gerçekleştirdikleri oyunları halka açıklayıp, teşhir ederek, çevre mücadelesinin bir parçası olmak amacıyla, ortak hareket etme kararı almış bulunuyoruz.
 
Barbarlığa karşı yaşamı savunan hukukçular olarak, çevre mücadelesinde söyleyecek sözü ve taşıyacak yükü olan bütün meslektaşlarımızı, dayanışmanın bir parçası olmaya davet ediyoruz .
 
Ülkeye ve halka karşı sorumluluğu olan tüm meslek odası, kurum, dernek ve yapıları da çevreye karşı işlenen suçlara karşı mücadeleye çağırıyoruz.
 
Alp Tekin OCAK (İstanbul Barosu), Arif Ali CANGI (İzmir Barosu), Ayşegül ALTINBAŞ (İzmir Barosu),Bedrettin KALIN (Artvin Barosu), Bircan MERSİNLİ (İzmir Barosu), Bülent KAÇAR (Edirne Barosu),Cem ALTIPARMAK (İzmir Barosu), Cömert Uygar ERDEM (Ankara Barosu), Deniz GEDİK (İstanbul Barosu), Devrim KIRLANGIÇ (İzmir Barosu),  Emre Baturay ALTINOK (Ankara Barosu), Enis DİNÇEROĞLU (İzmir Barosu), Eralp ATABEK (Bursa Barosu), Erol ÇİÇEK (Bursa Barosu), Fevzi ÖZLÜER (Ankara Barosu), Filiz KUNT (İzmir Barosu),  Hacer TEMİRKAN SAĞBİLİ (Muğla Barosu),Halil Rıza ERGÜN (Mersin Barosu), Hande ATAY (İzmir Barosu), İbrahim ARZUK (İzmir Barosu),İbrahim DEMİRCİ (İstanbul Barosu), İlkay BOZKAYA (Denizli Barosu), İsmail Hakkı ATAL (Adana Barosu), Noyan ÖZKAN (İzmir Barosu), Ömer ERLAT (İzmir Barosu), Özgür Ceylan AYTAÇ (İstanbul Barosu),  Safiye YÜKSEL BAYKARA (Yalova Barosu), Seda Zehra GÜNAL (Zonguldak Barosu), Senih ÖZAY (İzmir Barosu), Serdar ŞENGÜN (İzmir Barosu), Sevim ÇAKIR ŞİMŞEK (Denizli Barosu),Şehrazat MERCAN (İzmir Barosu), Şenol KARAASLAN (İzmir Barosu),  Tuncay KOÇ(Antalya Barosu),Yakup Ş. OKUMUŞOĞLU (Zonguldak Barosu), Yelda KULLAP (İzmir Barosu),  Yıldız HAZER (Denizli Barosu), Zehra YETKİN (Balıkesir Barosu), Zühal DÖNMEZ (Ankara Barosu)”


Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: