Güneş beş yılda nükleere rakip olacak

General Electric’in Küresel Araştırma Bölümü Yöneticisi Mark M. Little, Bloomberg Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, güneş enerjisinin geleceği üzerine oldukça iddialı açıklamalarda bulundu. Little, güneş panellerinin beş yıl içinde nükleere rekabet edecek duruma gelebileceğini öne sürdü. 

Little yaptığı açıklamada, teknolojideki inovatif çözümler sayesinde üç-beş yıl içinde güneş enerjisinin fosil yakıt ve nükleer enerji ile rekabet edebileceğini söyledi. Bu süre zarfında güneş enerjisinin kilovat/saat başına maliyetinin 15 dolar cent’e inebileceğine inandığını belirten Little, bu durumda birçok kişinin evinin çatısına güneş enerjsii sistemi yaptırmak isteyeceğini öne sürdü. Türkiye ile Rusya arasında yapılan uluslararası anlaşmaya göre, RASATOM’un Akkuyu Nükleer Santralı’nın işletmeye alınması durumda TETAŞ’a satacağı elektirik birim fiyatı da KDV dahil yaklaşık 15 cent olacak. Üstelik güneş panellerinin kurulum süresi de çok kısa. Bir nükleer reaktörün ortalama 6-10 yıllık sürede inşa edildiği düşünülürse, güneş panellerinin çatılara yerleştirme süresi günler, haftalarla ifade ediliyor.

Amerika Birleşik Devletler’inde kilovat/saat başına en ucuz elektrik satış fiyatı Wyoming eyaletinde 6.1 dolarcent’ken en pahalı olarak da Connecticut eyaletinde 18.1 cente satılıyor.

Akıllı şebekeler konusunda  da açıklamalarda bulunan Little, ABD’de bu sürecin çok uzun yıllar alacağını, tüm sistemin buna geçmesi için yeni nesil sayaçlardan milyonlarcasına ihtiyaç olacağını söyledi.  Mark M. Little, bu ve benzer nedenlerden ötürü akıllı şebekelerin tam potansiyeline ulaşması için çok uzun süre gerekeceğini ifade etti.

Kaynak: Bloomberg

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: