Gıda fiyatları ikiye katlanacak

Yardım kuruluşu Oxfam, dünya liderleri küresel gıda sistemini reformdan geçirmezse, gıda fiyatlarının gelecek 20 yılda iki kattan fazla artacağı uyarısında bulundu.

Kuruluşun yayımladığı rapordaki tahminlere göre, 2030’da başlıca tahılların fiyatları yüzde 120 ila yüzde 180 artacak.  Raporda, bu artışın yarısının küresel ısınmadan kaynaklanacağı belirtildi. Oxfam ayrıca dünya liderlerine gıda piyasalarındaki kuralların daha iyi düzenlenmesi ve bir küresel iklim fonuna yatırım yapılması çağrısında bulundu.

Kuruluşun Genel Direktörü Barbara Stocking,  “İklim değişikliği, artan gıda fiyatları, tarım arazisi, su ve enerji kıtlığı gibi giderek büyüyen sorunlarla başa çıkmak için gıda sistemi baştan sona değişmeli” dedi.

Oxfam’ın çalışmasında, yurttaşlarını doyurmakta zorlanan dört bölgeye dikkat çekiliyor. Raporda, küçük toprak sahiplerine yatırım yapılmaması nedeniyle gıdanın büyük bölümünü ithal etmek zorunda kalan Guetemala’da 850 bin kişinin gıda güvenliği olmadığı belirtiliyor. Hindistan’da bir kişinin, İngiltere’deki bir kişiye kıyasla gelirinin iki katını gıdaya harcamak zorunda kaldığı kaydediliyor. Azerbaycan’da kötü hava koşulları nedeniyle buğday üretiminin yüzde 33 düştüğü ve ülkenin Rusya’yla Kazakistan’dan buğday ithal etmek zorunda kaldığı vurgulanıyor.

Kadınlar ve çocuklar

Raporda, Doğu Afrika’da da 8 milyon kişinin kuraklık nedeniyle kronik gıda sıkıntısı çektiği, özellikle de kadınların ve çocukların en büyük sıkıntıyı yaşadığı ifade edildi. Dünya Bankası da artan gıda fiyatlarının milyonlarca kişiyi aşırı yoksulluğa sürüklediği uyarısında bulunulan raporda, gıda fiyatlarının Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki sorunlar nedeniyle, geçen yılın bu dönemine göre yüzde 36 arttığına dikkat çekildi.

Oxfam da raporunda, dünya liderlerine gıda piyasalarının yönetimine için yeni kurallar getirilmesi çağrısında bulundu. Kuruluş, Aralık ayında Güney Afrika’da yapılacak Birleşmiş Milletler İklim Konferansı öncesi bir küresel iklim fonu kurulması çağrısında bulundu. Oxfam bu fonla insanların kendilerini küresel ısınmanın etkilerine karşı koruyabileceğini ve yetiştirmeleri gereken gıdaları ekmek anlamında daha hazırlıklı olacaklarını vurguladı.

Kaynak: BBC Türkçe

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: