Prof. Dr. Hamzaoğlu haklı çıktı

Dilovası’nı araştıran Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’na “halkı paniğe sevk”ten dava açılırken Sağlık Bakanlığı Dilovası ile ilgili raporunu açıkladı: Kanser 1. ölüm nedeni.

Kocaeli Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilimdalı öğretim üyesi Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, Dilovası’nda yaptığı araştırmalar sonucunda anne sütünde, bebeklerin dışkısında ağır metallere rastlamış ve bu bulgularını kamuoyu ile paylaşmıştı. Halk sağlığını tehdit eden metal kirliğine karşı önlem alınması gerektiğini açıklamıştı. Bu açıklamaların ardından AKP’li Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve AKP’li Dilovası Belediye Başkanı Cemil Yaman, Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunularak, Hamzaoğlu hakkında “halk arasında korku ve panik yaratmak” gerekçesiyle dava açılmasını sağlamıştı. Hamzaoğlu iki-dört yıl hapis cezası ile yargılanıyor.

Bu davanın üstüne YÖK de Hamzaoğlu hakkında idari soruşturma başlatmıştı. Hamzaoğlu’nun meslektaşları, akademisyenler ve dostları da soruşturmalar karşısında Hamzaoğlu’na sahip çıktı ve destek için bir imza kampanyası başlattı.

‘Kanser 1. sıraya yükseldi, çözüm yolu arıyoruz’

Eğitim Emekçileri derneği’nin web sitesinde yer alan habere göre, Hamzaoğlu doğruları söylediği için hapis cezası ile yargılanırken , Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Yasin Erkoç, Dilovası’nda yaşanan ölüm nedenleri için  “kanser 1. sıraya yükseldi” dedi. Sağlık Bakanlığı ve Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan Mayıs ayı raporunda, “Bölgede yapılan araştırmalara göre, kanserden ölümlerin kalp damar hastalıklarından ölümlerin önüne geçerek 1. sıraya yerleşti. İl Sağlık Müdürlüğü’nce Kocaeli ilinde 6 ayrı bölgede günlük olarak SO2 ve duman değerleri ölçülmeye başlanmış ve gerekli birimlerle temasa geçilerek sorunun çözümü noktasında işbirliğinin önemi konmuştur”dendi.

Bu açıklama ve gerçekler bir kez daha Onur Hamzaoğlu’nun ne kadar haklı olduğunu göstermektedir. Gerçeklerin ortaya çıkması, yönetenleri rahatsız etmiştir, linç edilmek istenen Onur Hamzaoğlu’dur, üzeri örtülmek istenense, Dilovası’nda daha fazla kâr elde etmek isteyen fabrikaların bölgeyi nasıl zehirlediğidir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: