Erdoğan’a nükleer karşıtı mesaj

Greepeace (Yeşil barış) Akdeniz, bugün Mersin’de mitingi olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a uçan bir paramotor ile gökyüzünden “Mersin Nükleer İstemiyor” mesajı verdi.  Altında “Nükleere hayır” pankartı da yer alan paramotor, yaklaşık bir buçuk saat boyunca şehrin üzerinde dolaştı.

Örgütün gerçekleştirdiği bu eylemle, Mersin halkının nükleer santral planlarına karşı olduğunu hükümete bir kez daha iletmeye çalıştı.   

Eylemle ilgili açıklama yapan Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Cenk Levi, “Mersin halkının yüzde 70’i nükleer santral kurulmasına karşı, yüzde 83’ü ise nükleer santrala yakın bir bölgede kesinlikle yaşamak istemiyor. Nükleer santral planı derhal iptal edilmeli. Zira, nükleer reaktörler insanla, doğal çevreyle ve bölge ekonomisiyle Rus ruleti oynamaktan farksız. Mersin, turizm, tarım ve balıkçılık yönünden çok zengin. Bütün bu kaynaklar sürdürülebilir olmayan, güvensiz ve tehlikeli nükleer enerjiye teslim edilmemeli” dedi.

Dünya nükleer enerjiden vazgeçiyor

Fukuşima’daki felaketten sonra pek çok ülke nükleer planlarını askıya aldı ya da iptal etmişti. bu gelişmeler şöyle:

  • Japonya 14 yeni reaktörün inşaatını iptal etti.
  • İsviçre üç yeni nükleer reaktör planını iptal etti ve 2034 yılına kadar nükleer santrallarını kapatacağını açıkladı.
  • Almanya hükümeti yedi nükleer santralını kapattı ve 2022 yılına kadar da aşamalı olarak diğerlerini devre dışı bırakmayı planlanıyor.
  • Çin hükümeti nükleer santral planlarını askıya aldı.
  • İtalya’da nükleer santral kurulması konusunu referanduma taşındı.
  • Avrupa’da nükleer santrallara dayanıklılık testi uygulanıyor.

Greenpeace Akdeniz’den yapılan açıklamada, hükümetten nükleer santral planlarını iptal etmesi istenerek, şöyle dende: “Dünya nükleerden vazgeçerken Türkiye hükümeti,  Ecemiş fayının 20-25 km. yakınından geçen bir bölgede kurulması planlanan Akkuyu Nükleer Santralı planlarına devam ediyor. Japonya’da yaşanan felaketi deprem tetikledi ve sonrasında yakıt çubukları soğutulamadı. Benzer bir durumun Akkuyu’da yaşanmaması için hükümetten bir an önce nükleer planlarını iptal etmesini ve tercihini enerji verimliliği ve yenilenebilir enerjilerden yana kullanmasını talep ediyoruz.”

Greenpeace’in A&G araştırma şirketine yaptırdığı kamuoyu araştırmasına göre Türkiye halkının %64’u ve Mersin halkının ise %70’i nükleer santrale ‘hayır’ diyor.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: