Nükleere karşı anneler girişimi

Greenpeace Akdeniz, Nükleere Karşı Anneler İnisiyatifi’ni başlattı. Farklı yaş ve meslek gruplarından sekiz kadın ile yolculuğuna başlayan girişimin konusu; nükleer enerji ve gelecek nesiller. Girişimin hedefi, gelecek kuşakların yaşam haklarına duyarlı kadınlar ve anneler olarak nükleersiz bir gelecek yaratmak.
Nükleere karşı anneler, bu hedeflerine ulaşmak için, Türkiye çapında duyarlılık yaratma faaliyetleri gerçekleştirecek ve karar vericileri etkileyecek iş birlikleri oluşturacaklar.
İnisiyatifin üyeleri arasında Onkolog Prof. Dr. Nil Molinas Mandel, Gazeteci-Editör Oya Ayman, Radyocu – YazarAyça Şen, Matematik Mühendisi Deniz Çalışkan, Sinoplu aktivist Hale Oğuz,  İş Kadını – Danışman Nilüfer Arıak, Patoloji Uzmanı Prof. Dr. Figen Doran ve çevreci – aktivist Pınar Aksoğan yer alıyor.
İnisiyatifte yer alan gazeteci Oya Ayman bu girişimde yer alma nedeni, şöyle açıkladı: “Çernobil ve Fukişima’nın ardından yaşananlara karşı kim üç maymunu oynayabilir ki? İnsanların kendilerine ve kendilerinden sonrakilere acı verici bedeller ödetecek yolu seçmesini ancak bir şuursuzluk durumu olarak nitelendirebilirim. Ne kendimin, ne sevdiklerimin, ne oğlumun ne de dünyadaki diğer çocukların nükleer gibi kirli teknolojiler yüzünden acı çekmesini ve bedel ödemesini istemiyorum.” 
Radyasyon en fazla bebek ve çocukları etkiliyor
Sinoplu aktivist Hale Oğuz da Çernobil’in ardından yaşadıkları konusunda, şunları söyledi: “Sinop’tan sıklıkla gittiğim köyümde domatesler, salatalıklar üzerlerine kaynar su dökülmüş gibi yanmıştı. Artık söylenilenin ne önemi olabilirdi ki, belli ki bizim üzerimize radyasyon yağmıştı. Kısa bir ayrılıktan sonra 1992’de görevle tekrar Sinop’a döndüğümde etrafıma bakarken hiç görmediğim kadar engelli çocuk gördüm. Ne zaman yanımda ne zaman canımda hissedeceğim sorusundan kendimi uzak tutmaya çalışırken, Sinop’ta nükleer santral kurulmak istendiğini öğrendim. İşte bu olamazdı… Ben o manzaraları görmüştüm, ben o çığlığı duydum. Yeni Çernobiller, Fukuşimalar olmasın.”
Türkiye nüfusunun büyük bir çoğunluğunu 0-14 yaş aralığındaki çocuklar oluşturuyor. Nükleer santrallardan sızan radyasyon en fazla anne karnındakileri, bebekleri ve çocukları etkiliyor. Bugün kurulacak bir nükleer santralın bedelini ödeyecek olanlar çocuklar ve gelecek nesiller.
Greenpeace Akdeniz’in A&G araştırma şirketine yaptırdığı kamuoyu araştırmasına göre, Türkiye’de kadınların yüzde 67,5’i nükleer enerji istemiyor. Bu çoğunluğun sesi olmayı hedefleyen nükleer karşıtı anneler, enerji tasarrufunu ve daha fazla istihdam sağlayan temiz enerjilerin kullanımını yaygınlaştırmayı da hedefliyor.
“Nükleere karşı anneler inisiyatifi” hakkında detaylı bilgiye inisiyatifin web sitesinden ulaşabilirsiniz:  http://nkai.org/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: