Akkuyu’ya ilk kazma 2013’te

Mersin’in Gülnar ilçesi Büyükeceli beldesi sınırları içerisinde yer alan Akkuyu’da kurulacak nükleer santralın Rus sorumlusu Alexander Superfin, alanda teknik ölçüm çalışmaları devam eden reaktör için ilk kazmanın 2013 yılı ortalarında vurulacağını açıkladı. Santralın inşası sürerken, burada görev yapacak 400 Türk uzman ile mühendis, Rusya’da eğitim görecek ve reaktörlerde çalışacak.

Rusya’nın Türkiye’de 20 milyar dolara inşa edeceği Mersin Akkuyu Nükleer Santralı Projesi’nden sorumlu Superfin, konuyla ilgili takvimin çalışmaya başladığını söyledi. Superfin, projede görev alması planlanan 50 öğrenciyi Rusya’da eğiteceklerini açıkladı. Akkuyu bölgesinin deprem riski taşımadığına değinen uzman, inşaatla ilgili izinlerin alınmasının ardından, ilk kazmanın 2013 ortasında vurulabileceğini belirtti.

Zaman’ın gazetesinin haberine göre, Moskova’da düzenlenen Nükleer Sanayi Forumu’na katılan ve burada Cihan Haber Ajansı’nın sorularını yanıtlayan Superfin, “Santralın kurulacağı alanın bir bölümünde jeodezi çalışmalarına başladık. Toprağın tamamının devrinin ardından bu çalışmalar genişletilecek. Yakın zamanda da sismik çalışmalar başlayacak. Yıl sonuna kadar santralın kurulacağı alanla ilgili oldukça kapsamlı bilgiye sahip olacağız” dedi. Bu aşamaların ardından inşaat lisansı için başvurunun yapılacağına değinen Superfin, “Proje inşaatı ile ilgili hazırlık çalışmalarımız sürüyor. 2012 yılı ortalarında projeler netleşirse 2013 ortalarında ilk kazmayı vururuz” dedi.

Rusya’nın Voronej kentinde inşa edilen depreme dayanıklı nükleer santralın benzerini Akkuyu’ya inşa edeceklerine dikkat çeken Superfin, “Mersin’deki saptamalarımız doğrultusunda gereken hesaplamaları yaparak projeyi gözden geçireceğiz. Alanın uygun hale gelmesi için sağlamlaştırma ve güçlendirme konusunda araştırmalar yapacağız. Şu anda inşaatın yapılmasını engelleyecek herhangi bir gerekçe yok” diye konuştu.

Edinilen bilgiye göre, Mersin Akkuyu’da çalışacak Türk uzmanlara Rusya’da eğitim verecek, masrafları Ruslar tarafından karşılanacak ilk kadronun seçilmesine hazırlanılıyor. Rusya’ya gidecek öğrencilerin seçilmesi, Haziran ayında bir komisyonca yapılacak. Ön elemeler ve ardından yapılacak sınavla belirlenen öğrenciler, Moskova’da eğitime gelecek. Sınavlar, Moskova Fizik Enstitüsü (MFI) tarafından yapılacak. Sınav sonucu belirlenecek 50 öğrenci, Eylül ayında önce dil kursunda eğitim almak üzere Rusya’ya davet edilecek. Bir yıllık Rus dili ve nükleer enerji ağırlıklı kurstan sonra öğrenciler, beş yıl boyunca MFI’de öğrenim görecek. Bu programın birkaç yıl tekrarı planlanıyor.

Santralda 400 Türk mühendis çalışacak

Superfin, santral çalışmaya başladığında 300-400 Türk uzman ve mühendisin işe alınacağın, buna göre kadro hazırlığı yaptıklarını söyledi. Superfin, “Öğrenciler Mersin Akkuyu santralında hem çalışan personel hem de yönetici kadroda yer almak için eğitilecek. MFI’nin yanı sıra Moskova Enerji Enstitüsü’nde de eğitim verilecek. Programı bitiren öğrenciler, stajı Rusya’nın nükleer santrallarından birinde yapacak” dedi.

“Karşı çıkışlar siyasi”

Nükleer santrala karşı çıkan gruplar için de Superfin şöyle konuştu: “Rusya’da da nükleer santrallara karşı olanlar var, Almanya’da da ve dünyanın farklı ülkelerinde de. Bu doğal bir tepki. Fransa’da sahiller boyunca nükleer santrallar var ve vatandaşların bundan haberleri bile yok. Bu konudaki tepki siyasi nedenlerle olabilir. Yapacağımız çalışmalar bunu asgariye indirecek. Mersin ve Akkuyu’da açacağımız enformasyon merkezlerinde santralı anlatacağız. Bu çerçevede hava durumu, radyasyon oranı, reaktörlerin durumu gibi bilgiler devamlı yenilenecek. İnsanlar bu merkeze gelerek nükleer santralı izleyebilecek.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: