CHP’nin hedefi; yüzde 30 yenilenebilir

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ”Biz insani gelişimi ve sosyal adaleti hedef edinen yeşil ekonomi modelini benimsiyoruz. Kuracağımız yeşil ekonomi modeli ile hem günümüzde yaşayanların hem de gelecek kuşakların çevre hakkının tam olarak hayata geçirilmesini hedefliyoruz” dedi.  Kılıçdaroğlu, İzmir Balçova Kaya Termal Otel’de düzenlediği ”Küresel İklim Değişikliği Raporu Herkes İçin Sürdürülebilir Kalkınma’‘ konulu toplantıda, partisinin iklim değişikliği konusunda hazırladığı raporu açıkladı. Gerçek Gündem haber sitesinin haberine göre Kılıçdaroğlu, sadece eleştirmekle ve çözüm üretmemekle eleştirilen CHP Genel Merkezi’nin son altı ayda üniversite gibi çalıştığını belirtti.  Kılıçdaroğlu, ”İzmir çevre konusunda Türkiye’nin en duyarlı yerlerinden biri. İzmir, Türkiye’nin incisi, göz bebeği ve bu kenti marka kent haline getirmek için çalışıyoruz. Bu nedenle raporu burada açıklıyoruz’‘ diye konuştu.

“Sağlıklı çevrede yaşamak her yurttaşın hakkı”
Kılıçdaroğlu, tüm politika önerilerini Cumhuriyet’in mirası ve sosyal demokrasinin evrensel değerleri çerçevesinde oluşturduklarını anlatarak, ”Çevrenin korunması ve ekonomik kalkınmanın çevresel açıdan sürdürülebilir olması, çağdaş sosyal demokrasinin temel değerlerinden birisi haline geldi’‘ dedi.

Sağlıklı bir çevrede yaşamın, her yurttaşın hakkı olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: ”Çevre dostu ve dengeli bir büyümenin ancak sosyal demokrat politikalarla hayata geçirilebileceğine inanıyoruz. Çevrenin korunması, rantı, kar artırımını tek hedef olarak görmeyen, merkezine insan hakları, sosyal adalet gibi değerleri koyan bir anlayış gerektirmektedir. Bu kapsamlı ve tutarlı bakış açısı ancak sosyal demokrat bir çerçevede geliştirilebilir. 
Çevrenin korunması, başlı başına bir hedef olmakla beraber, aynı zamanda sosyal adaletin de bir gereğidir. Bozulan çevre şartları ve dengesiz büyüme toplumun zayıf kesimlerini her zaman daha çok etkileyecektir. Aynı zamanda çevreye bugün verilen zarar, gelecek nesillerin haklarının ellerinden alınması anlamına da gelmektedir. Sosyal demokrasi hem güncel hem de nesiller arası adaletsizlikleri kendine dert edinen bir bakış acısıdır. İşte bizim çevresel sorunlara bakışımız da bu genel çerçevede şekillenmektedir. 
Biz insani gelişimi ve sosyal adaleti hedef edinen yeşil ekonomi modelini benimsiyoruz. Kuracağımız yeşil ekonomi modeli ile hem günümüzde hem de gelecek kuşakların çevre hakkının tam olarak hayata geçirilmesini hedefliyoruz.” 

“AKP çevreye duyarsız”
AKP hükümetinin Türkiye’yi çevresel dönüşüme hazırlamaktan çok uzak olduğunu ileri süren Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: ”AKP’nin zihniyeti, birikimi, maalesef bu süreci idare etmeye yeterli olmuyor. AKP’nin çevre ile tek ilişkisi rant üzerinden kuruluyor. AKP için çevre para ettiği sürece değer kazanıyor. AKP su kaynaklarının sınırsızca sömürülmesine izin veriyor. Orman alanlarının talanının önünü açıyor. Derelerimiz, ormanlarımız, sit alanlarımız, madenlerimiz çevresel etkileri düşünülmeyen, sadece kar odaklı politikalara alet ediliyor. Hükümet yaşanmakta olan iklim felaketlerine karşı hiçbir tedbir almayarak zaten yoksullaştırdığı çiftçilerimizi iyice kaderlerine terk ediyor.” 

Kılıçdaroğlu, doğanın korunması için üzerlerine çok önemli görevler düşen çiftçilerin her geçen gün kan kaybettiğini ifade ederek, şöyle konuştu: ”Türkiye’de tarım sektöründe büyüme sıfırlanmış durumda. Kırsal yoksulluk her geçen gün artıyor. AKP’nin çevreye duyarsızlığının en açık örneklerini enerji politikalarında görüyoruz. Bilim insanları bize iklim değişikliğinin en önemli nedenlerinden birinin enerji kaynaklarının verimsiz kullanılması ve aşırı tüketimi olduğunu söylüyor. 
AKP ise çevre dostu enerji politikaları üretmekten çok uzak gözüküyor. Sera gazlarının salınımında her geçen sene belirgin artışlar gözlemleniyor. Hükümetin kalkınma anlayışının ekonomik, çevresel ve sosyal politikalar arasında bir uyum ve dengeye dayanmadığı çok açık anlaşılıyor. AKP rant ve yandaş merkezli politikaları ile sadece bizleri değil, gelecek nesilleri de tehlikeye atıyor.” 

Elektrik üretimin 2023’e kadar yüzde 30’u yenilebilirden
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2023 yılına kadar, toplam elektriğin en az 30’luk diliminin yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanmasını hedeflediklerini söyledi.  Kılıçdaroğlu, İzmir Balçova Kaya Termal Otelde düzenlenen ”Küresel İklim Değişikliği Raporu Herkes İçin Sürdürülebilir Kalkınma” konulu toplantıda, AK P’nin enerji politikasının önceliğinde hâlâ kömür ve doğalgaz gibi fosil yakıtların olduğunu iddia etti.

Hükümetin, yenilenebilir enerji konusunda inandırıcı politikalar ve hedefler ortaya koyamadığını öne süren Kılıçdaroğlu, yeşil ekonomi politikalarını hayata geçirmek için çalışacaklarını belirterek, şunları söyledi: ”Yüksek orandaki seragazı salımlarının ana nedeninin, fosil yakıtların aşırı ve verimsiz kullanımı olduğunu çok iyi biliyoruz. Türkiye’de enerji ihtiyacının yüzde 88 gibi çok yüksek oranı, hala fosil yakıtlardan sağlanıyor. Bizim öncelikli hedefimiz; yenilenebilir enerji kaynaklarından sonuna kadar faydalanmak olacak. Biz, nükleer enerjiyi öncelikli bir yatırım olarak görmüyoruz. Bizim için öncelikli yatırımlar, çevre dostu yenilenebilir enerji kaynaklarının etkili bir şekilde kullanılması olacak. Özellikle de rüzgâr, güneş gibi Türkiye’nin potansiyel olarak zengin olduğu kaynaklar üzerinde yoğunlaşacağız. 
Hedefimiz, 2023 yılında toplam elektriğin yüzde 30’unun yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanması olacaktır. Bu konuda yapılacak tüm bilimsel çalışmalar ve yatırımlar için genel bütçede iklim fonu oluşturacağız. Türkiye’de yeşil teknolojilerin gelişimi için her türlü desteği sağlayacağız.” 

“CHP iktidarında dereler özgür akacak”
Enerjinin, çevre dostu teknolojilerle üretimi kadar, üretilen enerjinin verimli kullanımının da çevrenin korunmasında önemli rol oynadığını kaydeden Kılıçdaroğlu, şöyle dedi: ”Bu konudaki eksiklik hem yurttaşlarımızın bütçesine ek bir yük oluşturuyor hem de çevresel kötü etkiler yaratıyor. CHP olarak bu alan için de çözüm önerileri geliştirdik. Dört sene içinde 1 milyon yoksul aileye bina kaynaklı enerji kayıplarını ve ısınma giderlerini azaltmak için hane başına 1500 lira bina yalıtım yardımı yapacağız. Yalıtım için kullanılan teknolojinin, Türkiye’de üretilmesini sağlayacağız. Bu yatırım ile hem 10 binlerce insanımıza yeni yeşil ekonomide çalışma olanağı yaratacak hem de yakıt masraflarında çok önemli bir tasarruf sağlayacağız.  
Bunun yanı sıra iklim değişikliğinden en çok etkilenen yoksul çiftçiler, tarım işçileri, balıkçılar sele açık gecekondu yerleşim alanlarında yaşayan yurttaşlarımız gibi toplum kesimlerini korumak için eylem planlarını ivedilikle hazırlayacağız. Çevre ve iklim mühendislerimiz ile işbirliği içinde çevresel risklere karşı önlemleri hızla hayata geçireceğiz.” 

Türkiye’nin iktidara en hazır partisi olduğunu öne süren Kılıçdaroğlu, ”CHP iktidarında, sadece her yurttaşımız değil, çevremiz de doğamız da rahat bir nefes alacak. CHP iktidarında dereler özgür akacak. Gökyüzü, kömürün kara dumanına değil özgürce uçan kuşlara yuva olacak” dedi.

CHP’nin İklim Raporu’na aşağıdaki internet adresinden ulaşabilirsiniz.

http://www.chp.org.tr/wp-content/uploads/iklimraporu.pdf

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: