‘Hopa’da ağır insan hakları ihlali’

Hopa’da 31 Mayıs 2011 tarihinde ve sonrasında  yaşananlara iliskin Türkiye Insan Hakları Vakfı (TIHV), Türk Tabipleri Birliği (TTB), İnsan Hakları Derneği (IHD) ve Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) temsilcilerinden oluşan heyetin 6 – 7 Haziran 2011 tarihlerinde ilçede yaptığı çalışmaların ön raporunu bir basın toplantısı ile açıkladı. Rapor, ilçede yaşananlar ve sonrasında gelişen gözaltı sürecinde ağır insan hakları ihlalleri saptadı.
Raporu’nun tümünü yayımlıyoruz.
“HOPA OLAYLARI INCELEME HEYETI ON RAPORU
31 Mayıs 2011 tarihinde Hopa’da yaşanan ve emekli ogretmen Metin Lokumcu’nun ölümü, onlarca insanın yaralanması, 30 kişinin gözaltına alınmasi ve 12 kisinin tutuklanmasi ile sonuclanan olayları incelemek ve rapor hazırlamak üzere oluşturulan TİHV,  İIHD, TTB, KESK temsilcilerinden oluşan altı kisilik bir heyet olarak 6-7 Haziran 2011 tarihlerinde yaptığımız görüşmeler, incelemeler, muayeneler sonucu hazirlanan raporun özeti ile karşınızdayız.
Bu raporun hazırlanmasından önce;
Adli Tıp, Fizik Tedavi ve Psikiyatri uzmanı ve TİHV’ninn Başvuru Hekimi tarafindan saat 11.00-17.30 saatlerinde işkence ve kötü muameleye maruz kalan toplam 13 kişi (gözaltına alınanlar dahil) muayene edildi.
Hastalar muayene edilmeye devam ederken; saat 15.00’de heyet temsilcilerinin bir kismi Hopa Kaymakamı ve İlçe Emniyet Müdürü ile görüştü.
Saat 16.00’da Hopa Belediye Başkanı ile toplanti yapıldı.
Saat 17.30’da Hopa parkında gözaltına alınıp bırakılanlar tarafından yapılan basın açıklamasına katılındı.
Saat 18.00’de heyet mağdurlar, Hopa halki ve sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinden olusan 50 kişinin üzerinde katılımla bir toplantı yaptı.
Saat 20.00’de heyet Metin Lokumcu’nun evine taziye ziyaretinde bulundu. Toplantının amacı, son gelişen olaylar hakkında sorun tespiti ve çözüm önerilerini Hopalıların ağzindan dinlemekti.
Saat 18.00’de yapilan toplantıda Hopa halkının dile getirdiği sorunlar;
•              Olay gunu HES’lere karşı tepkilerini göstermek, derelerine sahip cikmak ve geçim kaynağıolan cay kota- kontenjanları hakkında tepkilerini dile getirmek icin yaptıkları barışçıl ve demokratik eyleme izin verilmemiştir. Tepkilere tahammül edemeyen Başbakana 1 km bile yaklaşılmamıştır.
•              Hopa’ya çevre illerden Kaymakamın deyimi ile 200, halkin ifadesi ile binlerce cevik kuvvet ve sivil polis yığılmıştır. Hopa dışından gelen polisin, özel guvenlik ve koruma gorevlilerinin tavrı yetmişli, seksenli yıllarda yaşananları aşmıştır.
•              Hopa halkı, devlet hastanesi aciline ve çocuklarının okuduğu okul önüne dahi bombalar atıldığını, esnaf ise dükkânlarına gaz bombalari yağdığını, insanlarin sığınmadığı dükkânlara bile bombalar atıldığını belirtmiştir.
•              Hopa halkı, büyük bir haksızlık yapıldığını, Erdoğan’ın molotof atıldığına dair söylemlerinin yalan olduğunu, bunu gören bir tek kisinin ve herhangi bir kayıt bile olmadığını, bunun ötesinde ‘taş atıyor’, ‘molotof atıyor’, ‘eşkiya bunlar’ gibi söylemlerle tüm medya ve halkın gözünde Hopa halkını kötülemeye çalıştıklarını belirtmiştir.
•              Bir ay once Bakan Hayati Yazıcı’yı ilçelerine sokmayan Hopa halkı, deresine-çayına-emekçisine sahip çıktıkları için Erdoğan tarafindan cezalandırılmıştır. Hopa halkı Kaymakamın söylediğinin aksine 15.000 olan nüfuslarının şu an 25.000 olduğunu, olaylar sırasında yaşananları ise polisin başlattığını belirtmiştir.
•              Bu barışçıl tepkiyi göstermek icin toplandıkları meydanda, horonlar edilirken bir anda gaz bombaları, havaya sıkılan silahlar, çevik kuvvetin ve özellikle de Başbakan’ın korumalarının saldırıları ile savaş alanına dönen meydanda son derece zalimce muamelelere maruz kaldıklarını belirtmiştir.
•              Olaylarda son derece kontrolsuz kullanılan gaz bombası nedeniyle Metin Lokumcu ölmüştür. Başbakan tarafindan bassağlığı dilenmemiş, hatta Metin Lokumcu’nun ismini bile ağzına almayarak halka ve merhumun ailesine karşı saygısızlık örneği göstermiştir. Bu anlamda Başbakan’ın Hopa halkına özür borcu vardır.
•              Gazın ölüme neden olan kimyasal etkisinin yanı sıra gaz bombasının firlatılmasıyla gaz kanisterinin çarpma etkisi de birçok insani yaralamıştır. 6 yaşında bir çocuğun üzerine gelen gaz kanisterinden çocugu korumak icin üzerine kapanan genç bir kadın kafasından yaralanmış, hastanelik olmuş, kafasına dikiş atılmıştır.
•              Orta derecede zeka geriliği olan bir gencin dahi kelepçelenerek ve ağır derecede kaba dayağa maruz bırakılarak gözaltına alınması, hastane içine, okul önüne gaz bombası atılması bu halka reva görülmüştür.
•              Olayların uzerinden 7 gün geçmesine rağmen hâlâ bir gerginlik ve olağanüstü hal devam etmektedir.
Toplantıya katılan Hopalılar tarafından dile getirilen talepler:
•              Bir an önce haksız yere tutuklanan arkadaşlarımız serbest bırakılmalıdır,
•              Aranıyor şeklinde ismi geçenlerin tutuklanmayacağına dair güvence verilmelidir,
•              Sayısı binleri geçen çevik kuvvet mensupları bir an evvel geri çekilmelidir,
•              Metin Lokumcu şahsında dava açılması ve tüm Hopa halkı tarafından bu davanın takipçisi olunmalıdır,
•              AKP’nin doğayı katletmesine ve geleceklerini ellerinden almasına tüm Türkiye karşı çıkmalıdır.
TIHV ve TTB Hekimleri tarafindan muayene edilen toplam 13 başvurunun muayene bulgulari:
Yaslari 20 ile 45 arasinda değişen toplamda 10 erkek, 3 kadın başvurunun olay üzerinden 5 gün geçmesine rağmen yapılan muayenelerinde; kaba dayağa bağlı yumuşak doku lezyonları tespit edildi. Gazın kimyasal etkisine dair bulgular ve yakınmalar azalmış ya da geçmişti. Psikiyatrik değerlendirmede; 13 kişinin 6’sı herhangi bir yakınma belirtmemekle birlikte 6 kisinin yeni gelisen psikiyatrik semptomları mevcuttu. Bir kişinin olay öncesi var olan yakınmalarında artış olmustu. Üç kişiye bu yakınmalar nedeniyle ilaç tedavisi başlanmış olup, üç kişiye uzun sureli psikiyatrik destek alması önerildi.
Gözlenen psikiyatrik semptom profiline bakıldığında başvuranların kaygı içerikli belirtilerinin ve uyku sorunlarının ön planda olduğu söylenebilir. Bu profil 31 Mayıs 2011 tarihinden itibaren Hopa’da sürmekte olan korku ve guvensizlik ortamı ile yakından ilişkilidir.
Bu aciklama 2 günlük inceleme ve gözlemlerimizi içeren, basın ve kamuoyu ile bir an önce paylaşmayı düşündüğümüz bir ön rapor olarak değerlendirilmelidir. Ayrıntılı raporumuz hazırlandığında sizlerle tekrar paylaşılacaktır.”
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: