Domates, salatalık, marul aklandı

Alman yetkililer, Almanya’da 30 kişinin ölümüne yol açan EHEC bakterisi nedeni ile domates, salatalık ve marula konan “yemeyin”  uyarısı kaldırdı. Ancak filizlerle ilgili uyarının sürdüğüne dikkat çekildi. Bakteri ile ilgili kuşkular filizler üzerinde yoğunlaştı.

Alman yetkililer, EHEC bakterisi ile filiz üreticileri arasındaki bağlantının giderek güçlendiğini kaydetti. Alman yetkililer yeni gelişmelerle ilgili bugün bir basın toplantısı düzenleyecek.

İspanyol üreticiler mahkemeye gidiyor

EHEC’in nereden kaynaklandığı ile ilgili incelemeler devam ederken, İspanyol üreticiler ise konuyu mahkemeye taşımaya hazırlanıyor. İspanyol salatalıklarının yenmemesi için uyarı yapan Hamburg Senatosu’na İspanyol üreticilerin tazminat davası açmayı planladığı kaydedildi.

Almanya’nın başkenti Berlin’de temaslarda bulunan İspanya’nın Avrupa İşleri Bakanı Diego Lopez Garrido, “İspanyol tarım üreticileri milyonlarca avroluk maddi kayıplara uğradığı halde, hükümet olarak Almanya’dan tazminat istemekten e vazgeçtik” dedi. Alman hükümeti de buna karşılık İspanyol gıda mallarının imajının Almanya’da yeniden iyileştirmesine katkıda bulunmak üzere elinden geleni yapacağını taahhüt etti. Almanya’nın ilk aşamada, İspanyol ürünlerinin imajının düzeltilmesine yönelik bir reklam kampanyası düzenlemesi bekleniyor. Garrido, bazı İspanyol şirketlerinin Hamburg Senatosu aleyhinde dava açabileceğine dikkat çekerek, “Bu konuda İspanyol hükümetinin söz söyleme hakkı yok” diye konuştu.

Alman Tarım İşçileri Derneği Başkanı Gerd Sonnleitner ise AB’nin tarım üreticileri için bir yardım fonu oluşturmasını memnuniyetle karşıladığını belirterek, “Ancak, Avrupa çapında 500 ila 600 milyon avro hacmindeki zararın sadece bu fondan karşılanamaz” dedi. Sonnleitner, ayakta kalma mücadelesi vermekte olan kendi tarım üretecilerini desteklemek üzere Alman hükümetinin ve eyalet yönetimlerinin de ek katkıda bulunmasını talep etti.

EHEC kaynağı soya filiziymiş

Öte yandan,  Alman Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ülkeyi etkisi altına alan ölümcül E.koli EHEC) salgınının kaynağının soya fasülyesi olduğunu doğruladı. Hafta başında, soya filizi yetiştiren yerel bir çiftlikten alının numunelere uygulanan testlerden yeterli sonuç alınamamıştı.

Daha önce ölümcül bakterinin İspanya’da üretilen salatalıklardan geçtiği açıklanmıştı. Ancak daha sonra bu salatalıkların söz konusu bakteriyi taşımadığı anlaşıldı. Bakterinin İspanya salatalıklarından kaynaklanmadığı bilgisi, üreticilere geç ulaştı. İspanya’nın güneyinde tonlarca yeni toplanmış salatalık imha edildi.

Zarar gören üreticilere destek

Avrupa Komisyonu, E.koli salgınından etkilenen çiftçilere 220 milyon dolarlık yardım yapılması önerisinde bulunmuştu. Tazminat önerisi, AB üyesi ülkelerin tarım bakanlarının Lüksemburg’da yaptığı acil toplantıda gündeme getirildi. Tarımdan sorumlu Avrupa Komisyonu üyesi Dacian Ciolos, tazminatın Mayıs sonu ile Temmuz sonu arasını kapsayacağını söyledi.

30 kişinin ölümüne ve 2400’ü aşkın kişinin hastalanmasına yol açan EHEC bakterisi, özellikle de salata malzemesi satışlarını etkiledi. İspanya Meyve ve Sebze İhracatçıları Derneği, haftalık zararın yaklaşık 225 milyon avro olduğunu öne sürdü.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe – BBC Türkçe

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: