Bademli köyü oteli için karar zamanı

ŞULE YILDIRIM

Çanakkale Gökçeada’ya bağlı Bademli, 2004 yılında sit alanı ilan edilerek koruma altına alınmış tarihi bir Rum köyü. Ancak bu günlerde köy sakinleri seçim hengamesinde köylerinin önlerine dikilen beş katlı otelin bir oldu bittiye getirilmesinden endişeli. Çünkü otel ne köyün tarihi taş yapı dokusuyla, ne de iki katlı inşa izniyle uyum sağlıyor. Otel, deniz kıyısında adeta bir duvar gibi yükselerek köyün manzarasını kapatıyor. Masi Otel için, Gökçeada Belediyesi tarafından 21 Aralık.2010 tarih ve 21 sayılı ek yapı ruhsatı ile 101 Ada 23 parselde, köy ile Gökçeada’nın genelde tek katlı ve iki katlı evlerden oluşan mimari dokusunu tamamen bozacak şekilde bir inşaat izni verilmiş. Gökçeadalılar, “İnşaat izninin kaç metrekare zemine uygulanacağı ve ne kadar yükseklik için verildiği, inşaatın kurallara uygun yapılıp yapılmadığını bilmediklerini, inşaata ait bilgilerin yer aldığı bir tabelanın dahi alanda bulunmadığını” söylüyor.  Yıldırım İnşaat’ın oteli ise hızla ilerliyor. Konu, Çanakkale Mimarlar Odası ÇED Komisyonu’na havale edildi. Bu hafta değerlendirilecek. Otel inşaatı için sit iptal edildi
Söz konusu otelin 2004 yılında “ev” olarak inşaatına başlandığı, sonrasında teşvik alıp butik otel haline getirildiği belirtiliyor. 2006 yılındaa ise otel alanının  “sit ilanı”  iptal edilerek, iki kat için alınan inşaat izni beş kata çıkarılmış. Gökçeada-İmroz gönüllüleri yapının durdurulması, eski iki katlı haline döndürülerek adanın ve köyün dokusuna uyumlu hale getirilmesi için henüz geç olmadığını düşünüyor. Ayrıca otel bu haliyle kalırsa, ileride benzer taleplere emsal olabilecek denilmekte. Gönüllüler, “Amaç birilerinin yaptığı işi durdurmak değil, Gökçeada’nın korunarak gelişmesini biz de isteriz” diyorlar. Bir Gökçeadalı, “Burada evler taş yapılmak zorundadır. Çatısından kapısına kadar yapılan her işlem Çanakkale Kültür ve Tabiat Varlıklarını koruma Bölge Kurulu’nun denetiminden geçer. Restorasyon için proje sunsanız iki yıldan evvel karar çıkmaz. Betonarme otele nasıl kat izni verildi anlayamıyoruz” dedi.

‘Mevzi İmar Uygulama Planı da iptal edilmeli’ 
Gökçeadası Belediye Meclisi’nin kararıyla alınan Mevzi İimar Uygulama Planı’nın da halkın fikri sorulmadan hazırlandığını iddia eden gönüllüler, bu eksikliğin dahi planının iptali için yeter ve yasal bir gerekçe olduğunda hemfikir. Onlara göre, otel tam bir “ucube.”  Yetkililerden taleplerini,  “ek yapı”  olarak verilen ruhsatın iptali için İdare Mahkemeleri’nde iptal davası açılması ve inşaatın yürütmesinin durdurulması, yıkılarak eski hale getirilmesi, Gökçeada Belediye Meclisi kararı ile alınan mevzi imar uygulama planının iptali şeklinde sıralıyorlar. İnşaatın mevcut yasalara, deprem vs. diğer tüm yönetmelik ve mevzuata, hatta verilen ruhsata uygun olup olmadığının tespitinin yanı sıra otel yerinin sit alanından çıkarılması kararının iptali de önemli. “Aksi halde görevlerini yapmayan, yetkilerini kullanmayan kişilerin hukuki ve cezai sorumluluklarının doğacağını hatırlatıyoruz” diyorlar.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: