İtalyanlar nükleere ‘hayır’ dedi

İtalya’da nükleer enerjinin kullanımını yasaklayan kararın devamı için yapılan referanduma katılan seçmenlerin yüzde 95′i “evet” oyu verdi. Pazar ile pazartesi süren referandumda İtalyanlar,  nükleer enerji başta olmak üzere suyun özelleştirilmesi ve başbakan ile bakanlara geçici süreli dokunulmazlık sağlanıp sağlanmaması konularında sandık başına gitti.

İtalya’da nükleer enerjiye dönüşü engelleyen ve su işletmesinin özelleştirilmesi yolundaki yasayı iptal eden referanduma, yüzde 57’lik katılım oldu. Halk oylamasına katılan seçmenlerin yaklaşık yüzde 97’si nükleer enerjiye, sular idaresinin özelleştirilmesine ve bakanların dokunulmazlığına, ezici bir çoğunlukla “hayır” dedi. Başbakan Silvio Berlusconi yerel seçimlerin ardından son iki ayda ikinci yenilgisini almış oldu. 

Öte yandan 11 Mart’ta yaşanan Fukuşima Nükleer Santralı’ndaki kazanın nükleere “hayır” diyen İsviçre ve Almanya’nın ardından İtalya da Çernobil felaketinden sonra aldığı nükleer santralları kapatma kararını halk oyuyla sürdürmüş oldu. İtalya’nın dört nükleer santralı, Çernobil sonrası yapılan bir refeandumla kapatılmıştı.

İtalya’da nükleer enerjiye karşı çıkan muhalifler, referandumdan sonra,  “İtalya’da nükleer enerjiden kurtulduk ve su kaynaklarının halka ait olduğunu gösterdik. Bu halkımız için büyük bir zafer, çok memnunuz, bu harika bir zafer. Bunun son olmamasını umut ediyoruz. Bütün referandumları kazanmak gerçekten harika. Her şeyden önce, Berlusconi’nin yargılanması gerekiyor çünkü o bir haydut”  açıklamasını yaptı.

Berlusconi oyları düşük tutmak istedi

İtalya’da yaklaşık iki ay önce yapılan kısmi yerel seçimlerden yenilgiyle çıkan Berlusconi liderliğindeki merkez sağ iktidar, referandumda oy kullanılmasından yana değil. Nitekim İtalyan başbakanı Berlusconi, referandumda oy kullanmayacağını açıklamıştı. İtalyan hükümetinin, referanduma katılımı düşük tutarak oylamayı geçersiz kılmak istediği öne sürülmüştü.

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: