Şişli Ekolojik Pazar beş yaşında

Türkiye’nin ilk ekolojik ve Buğday Derneği’nin “Ekolojik Pazarlar Projesi”nin ilk örneği olan “Şişli %100 Ekolojik Pazar“, Haziran ayında beşinci yaşını dolduruyor.  Şişli Pazar’ın doğum günü, 18 Haziran 201 tarihinde saat 10.30’dan itibaren çeşitli performanslar, resitaller, ikramlar ve çekilişlerle kutlanacak.

Şişli %100 Ekolojik Pazar, Buğday Derneği’nin ekolojik sertifikalı ürünlerin sağlıklı ve güvenilir bir model ile tüketiciye kısa yoldan ve uygun koşullarda ulaşmasına olanak sağlayan pazar projelerinin ilk halkasını oluşturdu.

Türkiye’de ekolojik ürünlerin ve pazarların yaygınlaşmasına önayak olan Şişli’den sonra, yine Buğday Derneği öncülüğünde Kartal, Bakırköy, Beylikdüzü ve Samsun’da da ekolojik pazarlar açıldı. Böylece ekolojik ürünler daha çok tanınır, bilinir ve ulaşılabilir hale geldi. Ayrıca diğer ekolojik pazarları, pazara gelemeyenlere hizmet sunan internet satış projelerini ve dükkânları besleyerek zincirleme olarak çok daha fazla insanın ekolojik ürünlere ulaşmasını sağladı.

  • 2006 Haziran’ında 48 tezgâhta 25 üreticiyle başlayan Şişli %100 Ekolojik Pazar, beş yıl sonra 260 tezgâhta 70 üreticiyle devam ediyor.
  • Sadece Şişli %100 Ekolojik Pazar’da yılda yaklaşık 600 ton ekolojik ürün satılıyor.
  • Pazarın yaklaşık 1500 müdavimi var.

%100 Ekolojik Pazarlar, ekolojik ürün alışverişinin yanı sıra ekolojik yaşamın farklı alanlarında çeşitli etkinliklere katılım olanağı da sağlıyor. Pazarın müdavimleri, sabahın erken saatlerinden itibaren, hem alışveriş ediyor hem de pazarda gerçekleşen etkinliklere, söyleşilere katılıyor.

Türkiye organik et, süt ürünleri, muz, yerli kozmetik ürünler, yerli tekstil, çeşitli gurme ürünler, ithal kozmetikler, içkiler, çikolatalar, bisküviler ve temizlik malzemeleri ile Şişli %100 Ekolojik Pazar sayesinde tanıştı. Şişli pazarında ekolojik malzemelerle yapılmış gözlemeler, içecekler, kekler ve pastalarla kahvaltı ve brunch keyfi yapmak da mümkün.

18 Haziran Cumartesi Açılış Etkinlikleri de şöyle:

10.30: Tugay Başar ile hep birlikte KeKeÇa (Beden Perküsyonu)

11.00: Açılış Konuşmaları

11.15: %100 Ekolojik Pazar Esnafı Hayırı (Yiyecek- içecek ikramı)

11.15: Karadeniz Horon Ekibi

12.00: Ebru Ayarcı Yönetiminde Algo-ritmo Perküsyon Grubu

12.30: Yahya Dai saksafon, Murat Alkan Gitar ikilisi

12.30: Ekolojik Ürün Hediye Çekilişi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: