IAEA nükleer santrallarda habersiz denetim istedi

BM’ye bağlı Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (International Atomic Energy Agency-IAEA), dünya genelinde işletme halinde bulunan 440 nükleer reaktörde haber vermeksizin ani denetim yetkisi istedi. Japonya’da 11 Mart 2011 tarihinde Fukuşima Daiçi Nükleer Santralı’nda deprem ve tusunami sonrası meydana gelen kaza, tüm dünyayı hareket geçirdi.

Avusturya’nın başkenti Viyana’da dün başlayan ve 24 Haziran 2001 tarihine kadar sürecek IAEA Nükleer Güvenlik Bakanlar Konferansı’nda nükleer enerji alanında güvenlik konusu ele alınıyor. Beş gün sürecek 151 devletin delegelerinin katıldığı, konferansın ilk gününe, dünyadaki tüm nükleer santrallarda dayanıklılık testi yapılması ve haber vermeksizin IAEA uzmanlarının denetlenmesi önerisi damgasını vurdu.

IAEA Başkanı Yukiya Amano konferansın açılışında yaptığı konuşmad, bu öneriyi ortaya atarken, Japonya’da üç ay önce meydana gelen nükleer faciayı anımsattı. Fukuşima’daki nükleer kazanın bugüne kadarki en ağır ve karmaşık felaket olduğuna dikkat çeken Amano, insanların nükleer enerjiye olan güveninin derinden sarsıldığını belirtirek, Alman hükümetinin nükleer enerjiden vazgeçme kararını anımsattı.

Uluslararası güvenlik standartları

IAEA Başkanı Amano, birçok ülkenin ise nükleer enerjiyi tercih etmeye devam ettiğini, bu nedenle güvenlik alanında yeni adımların gerekli olduğunu vurguladı.  Amano, nükleer santralların güvenliği konusunun yalnızca devletlere bırakılmaması, uluslararası düzeyde ele alınması gerektiğine işaret etti. IAEA’nın mevcut anlaşmalarının, standart ve tavsiyelerinin devletler üzerinde bağlayıcılığı bulunmuyor. Anlaşmalar, bir nükleer kaza ya da felaketin meydana gelmesi durumunda da kurumun ilgili devlete yardım etmesini, güvenlik ve enformasyon konusunda işbirliğini öngörüyor.

Amano, Viyana’daki konferansta, nükleer santralların güvenliğini arttıracak beş maddelik bir program önerdi ve uluslararası güvenlik denetiminin işletmeler için bağlayıcı olmasını talep etti. Amano, “Mecburiyet, anahtar kelime!”diyerek, nükleer santralların standartlarının yükseltilmesi konusunda devletlerin de ciddi sorumluluk üstlenmesi gerektiğini belirtti. Yukiya Amano, dünya genelinde bulunan 440 nükleer reaktörün acilen dayanıklılık testinden geçirilmeye başlanmasını, bunun 18 ay içinde tamamlanmasını gündeme getirdi. IAEA Başkanı Amano, kurum uzmanlarından oluşan bir ekibin beklenmedik ziyaretlerle santralları denetlemesini de önerdi. Halen bu tür kontroller, ancak üye devletlerin daveti üzerine yapılabiliyor.

IAEA raporunda Japonya’ya eleştiri

Öte yandan, IAEA’nın Fukuşima felaketi üzerine hazırladığı ve ayrıntıları geçen cuma günü basında yer alan rapor, Japonya’nın kurum tarafından belirlenen bazı güvenlik standartlarına uymadığını ortaya çıkardı. Raporda, kurumun daha önce Fukuşima Nükleer Santralı’nda güvenlik önlemlerinin arttırılması gerektiği yönünde tavsiyede bulunduğu, ancak bunların Japon makamları tarafından uygulamaya geçirilmediği anımsatıldı. Nükleer enerji uzmanları, Fukuşima’nın üç reaktöründe nükleer erimeyi önleyebilmek için yapılanlar konusunda da Japon yetkililerin kusurlu davrandığı sonucuna vardı. Raporda, 2002 yılında nükleer santralların güvenliği konusunda belirlenen standartların işletmelerce uygulanıp uygulanmadığının Japon devlet makamları tarafından denetlenmediği ve ihmalkâr davranıldığı belirtildi.

http://www-pub.iaea.org/MTCD/Meetings/PDFplus/2011/cn200/documentation/cn200_Final-Fukushima-Mission_Report.pdf

Japonya bağlayıcı standartlara karşı

Fukuşima’da yaşanan felakete karşın Japonya, nükleer santrallarda bağlayıcı güvenlik standartlarına karşı çıkıyor. Konferansta konuşan Japonya Ekonomi Bakanı Banri Kaieda, bu konuda birçok devletin farklı görüşte olduğunu ve buna saygı gösterilmesi gerektiğini söyledi.  Kaieda, ülkesinin Fukuşima’daki felaketten ders aldığını ve nükleer santrallardaki güvenlik önlemlerinin arttırılacağı sözünü verdi.  Japon Ekonomi Bakanı Kaieda, ülkesinin nükleer enerjiden vazgeçmeyeceğini, aksi takdirde ulusal ekonomilerinin ağır darbe alacağını öne sürdü.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: