Yeşillerden Merkel’a destek

Alman Birlik 90/Yeşiller Partisi, federal hükümetin 2022 yılına kadar Almanya’daki tüm nükleer santralların kapatılma kararına parlamentoda destek verme kararı aldı. Böylece Federal Meclis’te bu hafta yapılacak oylamada 68 Yeşil melletvekili evet oyu verecek.

Yeşiller Partisi, dün federal hükümetin 2022 yılı sonuna kadar nükleer enerjiden kademeli olarak vazgeçilmesi kararına destek verip vermeme konusunda oylama yaptı. Oylamada, destek kararı çıktı. Yaklaşık 30 yıldır nükleer enerjiye karşı olan Yeşiller Partisi’nin yönetim kadrosu, Merkel hükümetinin 2022’ye kadar nükleer enerjiden vazgeçilmesi kararının kendi başarıları olduğunu öne sürdü.

Alman Hristiyan Demoktartlar ve Liberallarden oluşan koalisyon hükümeti  2010 yılında, üretime son verecek 17 nükleer santralın işletim süresinin 2040 yılına kadar uzatılması konusunda oylama yapmıştı. Ancak, Japonya’da 11 Mart 2011 tarihinde meydana gelen deprem ile tsunami nedeni ile yaşanan Fukuşima felaketinin ardından ortaya çıkan tepki sonrası, Merkel hükümeti bu kararında geri adım atmıştı.

Bugün Almanya’nın 17 nükleer santralından sekizi çalışmıyor ve tekrar üretime geçmeyecek. Diğer dokuz santralın da 2022 yılına kadar kapatılması planlanıyor. Parti kongresinde oylama öncesinde konuşan Yeşiller Partisi Eş Başkanı Claudia Roth, “Bizim başarımız, nükleer enerji yanlılarının kötü bir yenilgisidir” dedi.  30 Haziran 2011 Perşembe günü, Federal Meclis’te yeni Nükleer Enerji Yasası oylanacak. Böylece, parti kongresinde alınan karar sonrası, Yeşiller Partili milletvekilllerine evet oyu konusunda yeşil ışık yakılmış oldu.

Bazı Yeşiller Merkel’a güvenmiyor

Kongreye katılan yaklaşık 800 delegenin büyük bir çoğunluğu Merkel hükümetinin kararlaştırdığı tarihe destek verse de küçük bir azınlık Merkel’e güvenilemeyeceğini iddia ederek Yeşiller Partisi’nin 2017 yılına kadar nükleer enerji üretimine son verilmesinde diretmesi gerektiğini öne sürdü.

Yeşiller Partisi Gençlik Örgütü Sözcüsü Gesine Agena,  2022 yılına kadar üç genel seçim olacağını belirterek, “Hiçbir şey değiştirilemez değil” dedi. Yeşiller Partisi Meclis Grup Başkanı Jürgen Trittin ise 2022 tarihinin nükleer enerjiden vazgeçilmesi konusunda, bugün en erken ve siyasi açıdan da en uygun tarih olduğunu söyledi. Trittin, oylama öncesi, “2017 tarihini destekleyen herkes, 2040 için değil 2022 için oy vermelidir. Oylamanın amacı da budur. Eğer kendi teklifimize karşı çıkarsak ne kadar inandırıcı olabiliriz?” diye konuştu.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: