Efemçukuru kamulaştırmasında ‘arz’a Danıştay yanıtı

Efemçukuru Altın Madeni için acele kamulaştırılmasına karar verilen köylülerinin arazilerine el koyma davasında bir dosyanın duruşması bugün yapıldı.  Efemçukuru köylülerinden Ahmet Karçam’a ait arazinin (üzüm bağı) kamulaştırılmasına ilişkin Menderes Asliye Hukuk Mahkemesi’nde devam edilen davaya davalı Ahmet Karaçam ve  avukatı Arif Ali Cangı katıldı.
Arz yerine rica yazarsan yanıt alamazsın
Kamulaştırma kararının iptali davasının hangi aşamada olduğunun saptanması için iki celse önce yazılan  yazıya “arz” yerine “rica”  yazıldığından Danıştay 6. Dairesi tarafından yanıtlanmamıştı. Geçen celse yeniden yazı yazılmasına karar verilmişti. Duruşmada “arz olunur”la biten yazının yanıtında, “acele kamulaştırma kararının iptali dosyasının temyiz incelemesinin devam etmektedir” dendi.
Kamulaştırma İzmir’in suyu kirletecek 
Gelen bilgiye göre, mahkemece  tarafların görüşünün sorulması üzerine davacı avukatı, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nde temyiz incelemesinde olan “acele kamulaştırmanın iptali davasının sonucunun beklenmemesini” istedi. Davalı vekili Cangı ise,  “Davanın sadece mülkiyet davası olmadığını, aynı zamanda İzmir’in suyunu kirlertecek Efemçukuru Altın Madeni’nin önünü açacak bir dava olduğunu, davalı Ahmet Karaçam’ın haklarının korunması ve aynı zamanda İzmir’in suyunun korunması için asıl dava olan kamulaştırmanın iptali davası sona ermeden bu davanın sonuçlandırılamayacağını, bu nedenle   Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’ndaki temyiz incelemesi süren acele kamulaştırmanın iptali davası sonucunun beklenmesi gerektiğini”  öne sürdü.
 Tarafları dinleyen mahkeme “….Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’ndaki acele kamulaştırma işleminin iptali davasının temyiz  sonucunun beklenmesine, duruşmanın 05 Ekim 2011 saat 11.00’e ertelenmesine…”  karar verdi.
Duruşma çıkışında konuşan davalı Ahmet Karaçam, kendisi ve kardeşi dışındaki herkesin arazisini sattığını belirterek, “Şirket görevlileri arazimi satmam için bana sürekli baskı yapıyor. Baskı ile başaramayınca şimdi de kamyon alma, otobüs alma, istediği maaşla işe alma vaadlerinde bulunuyorlar. Orman İdaresi ile davalık olan yerlerini de alma sözü veriyorlar, ancak ben bunların hiçbirine aldırmıyorum. Arazimden zorla atılmadığım sürece satmayacağım. Bu arazileri bize dedelerimizden kaldı. Çocuklarımın geleceği için altın madenine feda etmeyeceğim” dedi 
Öte yandan, İzmir-Bergama, Eşme, Sivrihisar, Havran-Küçükdere Elele Hareketi Dönem Sözcüsü Dr. Şeyma Gümüştüs, mahkeme sonrası yaptığı yazılı açıklamada, altın madeni şirketinin hazırlıklarını sürdürse de haketlerinin, EGEÇEP bileşenlerinin ve yaşam savunucularının İzmir’in suyunu, Efemçukuru’nun doğal yapısı korama mücadelesini sürdüreceğine dikkat çekerek, “İzmir İl Özel İdaresi’nden yargı süreci tamamlanmadan açılma ruhsatı vermemesini, ruhsatsız ve izinsiz yapılan çalışmaların durdurulmasını istiyoruz” dedi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: