AKP hükümeti madencilere çalışıyor

AKP hükümetinin 3 Temmuz 2001 tarihli 27983 sayılı Resmi Gazete’de yayımladığı “İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”in madenciliğe ayrıcalıklar getirdiği öne sürüldü. Çevre ve Orman Bakanlığı da 30 Haziran 2011 tarihinde yaptığı ÇED Yönetmeliği’ndeki değişiklik de çevre korumaya değil, doğanın tahribatına ve talana yol açacağı iddia edilmişti.
İzmir Barosu avukatlarından Arif Ali Cangı, yönetmelik değikliğinin sıhhi ve gayrisıhhi müesseselerin ruhsatlandırılması ve denetlenmesini içerdiğini belirterek, “‘İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik’te yapılan değişiklikle madencilik faaliyetlerine, madencilere ayrıcalıklar getirilmiştir. Maden üretim tesisleri için imar planı, yapı kullanma ruhsatı aranmıyor. Daha önce yargı tarafından iptal edilen düzenlemeler yeniden getirilmiştir. Madencilikle ilgili faaliyetleri yürüten işyerlerine ilişkin belediyelerin bütün yetkileri İl Özel İdareleri’ne devredilmiştir. Yani tek söz, merkezi yönetimin, hükümetin olacak. ÇED izni alınmış olmasıyla kirleticilere tüm kapıları açılacak. ÇED süreci de zaten formaliteden ibaret” dedi.Madenciliğe ayrıcalık
Yapılan değişiklikle, yönetmeliğin 5. maddesine “…maden üretim faaliyetleri ile bu faaliyetlere dayalı olarak üretim yapılan geçici tesislerle ilgili bu yönetmeliğin uygulanmasında Maden Yasası’nın 7. maddesinde yer alan hususlar öncelikle yer alınacağı…” fıkrasının eklendiğine dikkat çeken Cangı, “Bu değişiklikle, madencilikle ilgili olan her türlü tesis (geçici tesisler dahil) madenciliğe tanınan muafiyetlerden ve özel düzenlemelerden yararlandırılıyor. Yani, bu tesislere ilişkin belediye sınırları içinde de olsa belediyelerin hiçbir  yetkisi olmayacak, bütün ruhsatlar İl Özel İdareleri tarafından verilecek. Bu şekilde, yaşamı savunan yerel dirençler kırılmak isteniyor. Aynı zamanda imar planı ile yapı ruhsatı olmadan madencilik faaliyetlerine ve tesislerine izin veriliyor. Çevre sağlığı ve canlı yaşamı için zorunlu olan planlamadan vazgeçiliyor” diye konuştu.
Tek ruhsat ve ÇED yetecek
Yönetmeliğin 10. maddesine yapılan ekleme ile madencilik üretim faaliyetleri  için düzenlenen işyeri açma ve çalışma ruhsatlarının maden ruhsat sahasındaki tüm tesisleri de kapsayacağı kuralı getirildiğini kaydeden Cangı, “Yani,  ruhsat sahibinin alacağı tek ruhsatla madencilikle ilgili tüm tesisler çalıştırılabilecek” dedi. Yönetmeliğin 15.maddesine eklenen fıkra ile ÇED olumlu belgesi almış maden üretim tesisleri ve geçici tesisler için inceleme kurulu oluşturulmadan ruhsat verilmesinin yolunu açıldığını öne süren Cangı, “Yani, ÇED izninden sonrasındaki izinler birer formaliteden ibaret olacaktır” dedi.
Tek yetkili Özel İdare olacak
17.maddeye yapılan ekle madencilikle ilgili geçici tesislerin de “İl Özel İdaresi tarafından ruhsatlandırılacağı” kuralının pekiştirildiğine işaret eden Cangı, “Yani,  madencilik sahlarında, belediyelerin ve diğer kurumların tüm yetkileri kaldırılıyor.  Yönetmelik değişikliğiyle ayrıca, maden arama faaliyetleri için ruhsat muafiyeti getirilor” dedi.
Deşarj ve emisyon izni yerine çevre izni veya lisansı getiriliyor
Cangı, açılma ruhsatı verilmesini düzenleyen 21. maddede,   yer seçimi ve tesis kurma izni ile ruhsat için gerekli belgeleri düzenleyen 22.maddede, yönetmeliğin  eki olan Örnek 12 ve Örnek 14’de  yapılan değişikliklerle “Deşarj ve emisyon izin belgesi” yerine “çevre izni veya çevre izin ve lisansı”  belgesi getirildiğine dikkat çekerek, “Oysa yönetmeliğin önceki şeklindeki ‘Deşarj ve emisyon izin belgesi veya analizi’,  ibaresindeki, “veya analizi” sözcükleri Danıştay’ca iptal edilmişti. Şimdi yine ‘veya’ sözcüğü olan yeni bir ibare getiriliyor” diye konuştu.
AKP Danıştay kararlarını uygulamıyor
Yönetmeliğin “Birinci Sınıf Gayrısıhhi Müesseseler” başlıklı EK-2’de yapılan değişiklikle, GSM sınıflandırmasında  belli eşit değerler esas alındığını kaydeden Cangı, “Oysa daha önce bu konudaki  düzenlemeler Danıştayca iptal edilmişti. İptal edilen düzenlemeler  yönetmelik değişikliği ile yeniden getirilmiştir” dedi.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: