Japonya Pasifik dibinde nadir metal buldu

Japon araştırmacılar, Pasifik Okyanusu’nda deniz yatağında bu metallerden önemli miktarda bulduklarını açıkladı. Uzmanlar, Japonya’nın bu keşfi ile yüksek teknoloji ürünlerinde kullanılan nadir element üretiminde Çin’in tekeline son verebileceğini düşünüyor.

Jeologların tahmine göre, yeni keşfedilen metal rezervi 100 milyar ton civarında. Oysa bugüne kadar yer üstünde bilinen metal rezervi yaklaşık 110 milyon ton. Nadir elementler, ya manyetik özelliğe sahip ya da düşük ışıkta parlıyor. Bu metaller, güneş enerjisi panelleri, elektrikle çalışan otomobiller ve hafif pil üretimi için önemli bir hammade. Nadir elementler, 17 elementten oluşan bir metal grubu.

Çin üretimde tekel konumunda

Cep telefonlarından rüzgâr türbinlerine kadar birçok alanda kullanılan bu metallerin halen yüzde 97’si Çin’de üretiliyor. Keşfedilen son metallerin ticari alanda sorunsuz kullanılabileceğinin kanıtlanması halinde, Japonya’nın bu alanda Çin’in tekeline son verebileceği belirtiliyor.

AB ve ABD, geçen yıl Çin’den nadir element üretimindeki tekelini kötüye kullanmamasını istemişti. Çin ise doğayı korumak için üretimi kıstığını açıklamış, bu alandaki tekelini kötüye kullandığı iddiasını reddetmişti. Son yıllarda deniz yatağında maden arama faaliyetilerinin artması ise çevrecileri kaygılandırıyor.

Kaynak: BBC/Türkçe

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: