Çin’in kömür tüketimi küresel ısınmayı gölgeledi

Çin’in kömür tüketimindeki hızlı artışa bağlı hava kirliliğinin, 1998-2008 yıllarında küresel ısınmanın etkilerini gölgelemiş olabileceği önü sürüldü. Amerikan Bilimler Akademisi dergisinde yayımlanan yeni bir rapora göre, aşırı kömür tüketimiyle açığa çıkan kirli duman bulutları, sera etkisiyle oluşan gazların yol açtığı ısınmanın etkisini hafifletti.

ABD verilerine göre Çin’in kömür tüketimi, 2002- 2007 yıllarında ikiye katlanmıştı. Yeni raporda 1998-2008 yıllarında, kömür santrallarından açığa çıkan kükürtdioksit gazı oranlarının üçte bir oranında arttığı belirtildi. Bunun sonucunda açığa çıkan duman bulutlarının, güneş ışınlarını yansıtarak soğutma etkisi yarattığı iddia edildi. Rapora göre, böylece sera etkisine yol açan gaz salımlarının tesiri azaldı.

BM Hükümetler arası İklim Değişikliği Paneli (Intergovermental Panel on Cliamet Change-IPCC) uzmanları, 2007 yılında küresel ısınmanın yüzde 90 oranında insan faaliyetlerinden kaynaklanan bir sorun olduğu sonucuna varmıştı. Ancak söz konusu 10 yıllık dönemde sıcaklıkta artış görülmemesi, bu sonuca karşı çıkan bilim adamlarının savlarına temel oluşturuyordu.

Araştırmayı ABD’deki Boston ve Harvard üniversiteleri ile Finlandiya’daki Turku Üniversitesinden bilim adamları yürüttü. Boston Üniversitesi’nden Robert Kaufman, “İnsan faaliyetleri iki şeye yol açıyor: Gezegeni soğutuyor ve ısınmasına neden oluyor. İnsanlar genelde karbondioksitin iklimi ısıtma etkisine odaklanıyor ama Çin’de ekonomik büyüme yaşandığı sırada kükürtdioksit emisyonlarında da artış yaşandı” diye konuştu.

Öte yandan bilim adamları, Çin’in kirliliği azaltmaya yönelik önlemler almasının, küresel ısınmanın hızını daha çabuk keseceği görüşünde de birleşiyor. BM Meteoroloji Örgütü kayıtlarına göre, 1998 yılından bu yana rekor sıcaklıklar görüldü, en sıcak 10 yıldan dokuzu bu dönemde kayıtlara geçti. IPCC uzmanları, 2007 yılında küresel ısınmanın asıl sorumlusunun yüzde 90 oranında insanlık olduğu sonucunu ilan etmişti. Çin’in kömür tüketimi, 2003 ile 2007 yılları arasında ikiye katlandı, bu durum küresel kömür tüketiminde yüzde 26’lık bir artışı beraberinde getirdi. Ancak Pekin yönetimi,  yenilenebilir enerji seçeneklerine yönelmiş durumda.

Kaynak: BBC Türkçe/Planet Ark

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: