Nehirlerin yaşaması için atladılar

Her yıl Avrupa’da nehirlerin yaşaması için düzenlenen “Büyük Atlama” etkinliğine, bu yıl Türkiye de katıldı. Büyük Atlama etkinliği, dün saat 16.00’da Avrupa’da pek çok merkezin yanı sıra Hasankeyf, Halfeti, Alakır ve Burdur’da da düzenlendi.

Büyük Atlama (Big Jump), nehirlerin yaşaması için tüm Avrupa’da 2005 yılından bu yana Temmuz ayının ikinci pazar günü aynı saatte binlerce insanın nehirlere atlamasıyla gerçekleşiyor. Geçen yıl Büyük Atlama Avrupa’nın 20 ülkesinde 400 farklı alanda düzenlenmişti. Türkiye’den Büyük Atlama’ya katılanlar, Ilısu Baraj projesi ile tehdit altında olan Hasankeyf ‘te Dicle nehrine, Halfeti’de Fırat nehri üzerine yapılan barajlara, Burdur’da Burdur gölünün kurumasına yol açan yanlış su politikalarına ve Alakır’da yapılması planlanan hidroelektirik santrallara (HES) dikkat çekmek için suya atladı.

‘Hasankeyf’i vermeyeceğiz’

Doğa derneği’nin öncülüğünde gerçekleştirilen etkinlikte, yöre halkı ve ziyaretçilerin büyük ilgi gösterdiği atlamalardan sonra, pankartlar açılarak talepler dile getirildi. Hasankef’te  “Hasankeyf’i Vermeyeceğiz” pankartı açan katılımcılar, Halfeti’de “Barajlar yıkılsın”, Burdur’da ise “Burdur Gölü Kurumasın”, “Göl Yoksa Burdur da Yok” pankartları açtı.

Doğa Dernegi Genel Müdürü Engin Yılmaz, yaptığı açıklamada, Türkiye’de su politikalarında yapılan yanlışlar nedeniyle UNESCO’nun 10 Dünya Mirası ölçütünden dokuzunu karşılayan yeryüzündeki tek alan olan Hasankeyf’in ve Dicle vadisinin yok olma tehdidiyle karşı karşıya olduğuna dikkat çekerek, “Bunun yanı sıra tüm akarsularımız, eşsiz vadilerimiz HES’lere kurban ediliyor ve Burdur gibi nice gölümüz gözlerimizin önünde yok oluyor. Avrupa’yla aynı anda gerçekleştirdiğimiz büyük atlama eylemi ile hem bu sorunlara hem de geleceğimizin tehlikede olduğuna dikkat çekmeye çalıştık” dedi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: