Kaçkarlar’da ayı safari

SERKAN OCAK

Dido, yedi-sekiz yaşlarında bir dişi. Küçükken bir ayı kapanında patisini kaybetti. Kesikkulak ise adını kulağından alan erkek. Boyunlarındaki tasmalar sayesinde uydudan takip ediliyorlar. Uzun süredir Dido ve Kesikkulak’ın ayını yerlerde sinyal vermesi, uzmanların “Dido ve Kesikkulak aşk yaşıyor” yorumlarına neden olmuş. Hazal’in ise Şubat ayında ikiz yavruları oldu. Hazal en çok meyvayı seviyor. Bayramı’ın ise büyük ayılarla sürekli başı dertte. Sürekli kendisini takip ediyor. Günün çoğunu toprağı eşeleyerek geçiriyor. Bozo, tam bir özgür ruh, 2 bin 700 metrede Alpin çayırlarının keyfini sürüyor.

Dido, Kesikkulak, Hazal, Bayram, Bozo… Hepsi de “keşfedilmemiş cennet” Kaçkarlar’ın yaban hayvanı boz ayılar. Tüm bu bilgiler, TEMA ile Avrupa Birliği’nin ortaklaşa yürüttüğü “Kaçkar Projesi” sayesinde elde edildi. Bu bilgiler toplamanın ayıların davranışlarını inceleme, ayı-insan çatışması gibi çok sayıda amacı bulunuyor.

‘Kaçkarlar senin sahip çık’

Ayılar, Kaçkar dağlarını korumayı amaçlayan ve “Kaçkarlar senin sahip çık” sloganı ile yola çıkan projenin küçük bir ayağı. 2 milyon Avro bütçeye sahip proje kapsamında ormanlar, yaban hayatı, kırsal kalkınma, sürdürülebilir turizm gibi başlıklar altında çok sayıda araştırma ve uygulama çalışmaları yapıldı. Nesli tehlike altındaki kırmızı benekli alabalıkları korumak için balık çiftlerine hibe verilmesi ya da baraj suları altında kalacak Yusufeli’nin kalkınması için soğuk hava deposu, sebze ve meyve kurutma işletmesi gibi tesislerin kurulması projenin çalışmalarından birkaç örnek.

İki yıl önce başlayan proje tamamlandı. Hafta sonu da kapanışı yapıldı. Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Marc Pierini’nin katıldığı ve “bisikletle hazine avı”, dağ yürüyüşü gibi organizasyonların yer aldığı kapanış etkinliklerinde bir de ayı safarisi yapıldı.

Ayı gazeteciden korkarsa

Sabah saat 03.00’da başlayan ayı gözlemi için Kaçkarlar’ın yüksek yaylarına çıktık. Fotoğraf çekmek için bir süre gruptan ayrıldım. Vadinin ortasında akan derenin yanına indim. Derenin karşı tarafından birden sesler ve karartı gördüm. Beni gören irice bir boz ayı hızla ormanın içine kaçmaya başladı. Hemen fotoğraflarını çekmeye başladım. Ayı ağaçları geçip açık bir alana çıktığında bir ara dönüp bana baktı. O bakış da objektife yansıdı. Sonra boz ayı, “Keşfedilmemiş cennet” Kaçkarların gür ormanları arasında kayboldu gitti.


Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: