Fukuşima’dan et ihracı yasaklanıyor

Japonya’nın kuzeydoğusunda 11 Mart 2011 tarihinde meydana gelen deprem ve tsunami nedeni ile Fukuşima Daiçi Nükleer Santralı’nda yaşanan nükleer kazadan sonra ülkede radyasyona maruz kalmış etlere ilişkin kaygılar artarken Japonya hükümeti, bölgeden yapılacak büyükbaş hayvan ihracının durdurabileceğini açıkladı.

Geçen günlerde yapılan ölçümlerde, 136 ineğin radyoaktif sezyum-137 izotopundan etkilendiği anlaşılmıştı. Nükleer temizlik girişiminden sorumlu kabine üyesi Goshi Hosono, “Besin maddelerinin güvenliğini sağlamamız lazım. Bu durumun en olası sonucu sığır eti nakliyatının yasaklanmasıdır” dedi. Sağlık Bakanı Yardımcısı Kohei Otsuka ise Fukuşima çevresindeki bölgelerden gelen sığır etinin de etkilenmiş olabileceğini söyledi.

Fukuşima bölgesinde yapılan incelemelerde, çok sayıda ineğin radyoaktif sezyum içeren saman yemiş olabileceği fark edildi. Samanların deprem ve tsunami sonrası radyoaktif sızınıtı yaşanan Fukuşima Nükleer Santralı çevresindeki pirinç tarlalarından toplandığı açıklandı. Radyoaktif sezyumdan etkilenen etlerin çeşitli dağıtım firmaları tarafından satın alındığı ve bir kısmının tüketicilere ulaşmış olabileceği de eklendi. “Aeon” adlı süpermarketler zinciri, Tokyo’daki dükkânlarında yüzlerce kilo et satıldığını, tüm bölgelerden gelen etlerin kontrol edileceğini söyledi.

Hükümet de sorunun Fukuşima’dan daha geniş bir bölgeyi etkiliyor olabileceğini kabul etti. Ancak  Tarım Bakanlığı yetkilileri, etin birkaç kere tüketilmesinin sağlık riski teşkil etmeyeceğini söyledi.

Kaynak: BBC Türkçe

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: