Türk-Japon nükleer görüşmeleri bitebilir

Japon Yomiuri gazetesi, Türkiye’nin Japonya ile Fransa ve Güney Kore de dahil olmak üzere diğer ülkelerle rekabet eden ikinci nükleer enerji santralı kurma projesi için yürüttüğü inşaat öncelikli görüşmeleri,  bu ayın sonuna kadar sona erdirebileceğini öne sürdü.

Gazete, adı açıklanmayan bir kaynağa dayandırdığı haberinde, Türk hükümetinin Japonya ile görüşmeler devam etme niyetini Japon tarafına bildirdiğini belirtti. Haberde ayrıca, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın Temmuz başlarında bu ayın sonuna kadar nükleer santral yol haritasını netleştirmek için önerisini bu ayın sonunu kadar beklediğini açıklaması anımsatıldı. 

Yıldız, 2011 yılı sonundan önce Japonya ile görüşmeleri tamamlamak istediklerini geçen Mart ayında açıklamıştı. Yıldız ayrıca, Japonya’yı ziyaretinde Fukuşima Daiçi Nükleer Santralı’nın işletmecisi Tokyo Elektrik Şirketi (Tokyo Electric Power Co) ve nükleer reaktör üreticisi Toshiba ile Karadeniz kıyısında Sinop’ta bir nükleer santral kurma konusunda görüşmeler yapmıştı.

Kaynak: Reuters

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: