Kelaynaklardan dördü göçe gönderildi

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne ait Şanlıurfa Birecik Kelaynak Üretme İstasyonu’nda bulunan kelaynaklardan dördü göçe gönderildi. Kelaynaklardan ikisine uydu vericisi takılarak ikisi de verici takılmadan doğaya bırakıldı.

Kelaynaklar, 1950’li yıllara kadar Türkiye’nin güneydoğusunda yaygın olarak yaşıyordu. Bölgedeki tarım zararlıları ilesıtmaya karşı DDT ile yapılan yoğun ilaçlamadan sonra kelaynakların sayısında dramatik bir düşüş yaşandı ve 1973 yılında 23 çifte kadar düştü. Bu dramatik düşüşü durdurmak amacıyla 1977 yılında Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Birecik’te üç adet Kelaynak Üretme İstasyonunu kurdu. Yapılan çalışmalar sonucunda bugün itibarıyla istasyondaki toplam kelaynak sayısı 132’ye ulaştı. Bunlardan 27’sini ise 2011 yılınında dünyaya gelen yavrular oluşturuluyor.

1977-1998 yıllarında serbest şekilde göçe giden kelaynakların geri dönmemeleri nedeniyle kuşlar 1998 yılından itibaren göç dönemi başlangıcında Birecik’teki Kelaynak Üretme İstasyonunda kafeslere alınmaya başlandı. Uzun yıllardan sonra 2008 yılında ilk defa uydu takip cihazı takılarak göçe gönderilen beş kelaynaktan ikisinin Birecik’e geri dönmesi, onların doğada yeniden var olabileceğini gösterdi.

Uydu ile izlenecekler

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile İngiliz Kraliyet Kuşları Koruma Derneği arasında 2011 yılı içerisinde bir protokol imzalandı ve bu çerçevede iki adet kelaynak uydu vericisi takılarak iki adet de verici takılmadan toplam dört adet kuş 22 Temmuz 2011 tarihinde göçe gönderildi. Uydu vericilerinden elde edilecek bilgiler sonucunda kelaynakların göçerken izledikleri yol ile karşılaştıkları sorunlar belirlenecek ve uluslararası çözümler bulunmaya çalışılacak.

Öte yandan,  Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından Suriye’deki kelaynak popülâsyonunu desteklemek amacıyla 2010 yılında altı adet yavru kelaynak, bu ülkeye hediye edildi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: