Japonya da nükleerden vazgeçiyor

Dört ay önce nükleer kriz yaşayan Japonya tarihi bir karar aldı. Japonya Başbakanı Naoto Kan, 11 Mart 2011 tarihinde ülkesinin kuzeydoğusunda meydana gelen deprem ve tsunaminin yol açtığı Fukuşima Daiçi Nükleer Santralı’ndaki kazadan sonra tehlikeli durum agelen nükleer enerjiyi tecriden bırakma kararı aldı. 

Japon Demokrat Parti Genel Başkanı ve Başbakan Kan, 2050’ye kadar nükleer enerji santrallarının tümüyle devreden çıkarılarak, başta güneş ve rüzgâr gibi doğa dostu temiz enerji enerji kaynaklarına yönelmeye ilişkin hükümet planını açıkladı. Kan, nükleer enerji karşıtı planını böylece pekiştirme kararı aldı. Kan’ın kararına kendi hükümetinden karşı çıkan bakanlar da bulunuyor. Muhalefet partileri ise bu plana karşı çıkıyor. Kan’a karşı çıkanlar, sanayinin nükleer enerjiye gereksinimi olduğunu öne sürüyor. 

Japonya’da, 9 büyüklüğündeki 11 Mart depreminden sonra, ülkedeki 54 nükleer reaktörden 35’i çalışmayı durdurmuştu. Depremin vurduğu orta kesimdeki ana ada Honşu’nun doğusunda Büyük Okyanus’a yakın Fukuşima Nükleer Santralı’nda soğutma sistemi devre dışı kalmış, dört reaktörün kalbinde erime meydana gelmişti. Bölge halkı nükleer sızıntı tehlikesi nedeniyle tahliye edilmişti. Hatta bölgeden yapılan canlı hayvan ticareti de büyük baş hayvanlarında sradyoaktif sezyum 137 seviyelirinin yüksek çıkması nedeni ile durdurulmuştu.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: