Yalova çevre mücadelesine sanatçılardan videolu destek

Yalova Çevre Platformu  (YAÇEP)  Sözcüsü Özlem Akyüz Bayrı, Yalovalıların kömürlü termik santral ve kimyasal depolama terminaline karşı mücadelesine sanatçıların desteğinin sürdüğünü söyleyerek, “Mücadeledemizde kararlı olduğumuzu ve asla vazgeçmeyeğimizi herkese bir kez daha duyuruyoruz” dedi.

‘Muhteşem Yüzyıl’ın Macar gelini de destek veriyor

YAÇEP’e ve Yalovalılara daha önce “Santralsız Yalova videolarıyla destek veren sanatçılar kervanına, hazırlanan bu üçüncü videoda, “Muhteşem Yüzyıl”  dizisinin “Macar Gelin Victoria”sı Saadet Işıl Aksoy’un yanı sıra sanatçılar Ece Uslu, Oya İnci, Somer Karvan ve Suzan Aksoy da yer aldı. YAÇEP bu videoda, Yalova’nın bugün insan sağlığına ve doğaya zararlı bir kömürlü termik santralla, hemen yanı başında kurulmak istenen 150 kimyasal tankın, tehdidi altında olduğunu dile getiriyor. Video internet üzerinde http://vimeo.com/27128931 linkinden izlenebiliyor.

‘Laledere Deltası sanayi alanı olmaktan çıkarılmalı’

 YAÇEP Sözcüsü Bayrı, Yalova’da  bugün yaşananların acil önlemler almayı gerektirdiğine dikkat çekerek, “Bu duruma sadece tanıklık edemeyiz, fay üzerinde 12 yıl önce yaşanan kimyasal sızıntı yok sayılarak aynı yerde yeni ağır sanayi yatırımlarına izin verilemez. Laledere Deltası, mahkeme kararına uyularak sanayi alanı olmaktan çıkarılmalı, yerel meclisimiz bu kararı alarak Yalova’yı hem termik santrallerden hem de kimyasal kenti olmaktan kurtarmalıdır” dedi.

Birine ayrıcalık olmaz

Bayrı, aynı delta üzerinde komşu iki kimyasal şirketin birine ayrıcalık tanınırken, diğerine hayır denilmesinin yasalar nezdinde önemsiz addedileceğini de öne sürerek, “Bu çifte standardı uygulamaya çalışmanın Yalova için bedeli çok ağır olabilir. Bilimsel gerçekler objektif olarak değerlendirilerek, Yalova halkının geleceği için gerekli olan karar verilmeli, KAF’ın yanı başındaki bölge ağır sanayiden arındırılmalıdır” diye konuştu.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: