CHP’den Kazdağları için soru önergesi

CHP Çanakkale Milletvekili, Çevre Komisyonu Sözcüsü M. Serdar Soydan, Kazdağları’ndaki maden faaliyetleri ile ilgili Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

Soydan, soru önergesinde, Biga yarımadasının güneyinde bulunan Kazdağları’nın dünyanın sayılı doğal güzelliklerden, barındırdığı bitki ve hayvan varlığı ile Anadolu’nun en önemli sığınaklarından biri olduğuna dikkat çekerek, “Kazdağları yaban hayatı için çok değerli bir yaşam alanıdır. Kazdağları yörede yerüstü ve yeraltı su kaynaklarını oluşturan, oluşturan ve onların sürekliliğini sağlayan, Bandırma’dan Ayvalık7a kadar yaklaşık 2 milyon insanın, temiz, güvenilir, sürekli su kaynağıdır” dedi. 

Soru önergesinde, dünyanın oksijen üretimi açısından en zengin bölgelerinden birisi olan Kazdağları’nın, barındırdığı bitkilerle, hayvanlarla, temiz havasıyla ve sularıyla can verdiği tarım alanlarıyla yüzyıllardır tüm yörenin yaşam kaynağı olduğunu belirten Soydan, “Bölgede bulunan yerüstü ve yeraltı zenginliklerimiz son yıllarda bir hiç uğruna bilinçsizce yok edilmeye başlanmıştır” dedi.

Soydan, soru önergesinde bakanlıklar kanalıyla özelikle altın-gümüş madeni arama ile işletme ruhsatları verildiğine ve sondaj çalışmalarının tamamlanma noktasına geldiğine işaret ederek, bakan Eroğlu’na şu soruları yöneltti:

“Balıkesir ve Çanakkale sınırları içerisinde, Kazdağları bölgesinde sondaj, arama çalışmaları sırasında bugüne kadar ne kadar alanda çalışma yapılmıştır, çalışma yapılan alanlarda ne kadar ağaç kesilmiştir, ne kadar bitki örtüsü yok edilmiş, bölgede sondaj çalışmaları tamamlanma noktasına gelmiştir?

Kazdağları’nda yapılan maden arama çalışmaları sırasında(Yapılmış ve bundan sonra yapılması planlanan) dünyanın en önemli turizm, tarih ve mitolojik bölgesi olan alanda, yerüstü ve yeraltı çevresel, tarihsel kayıpların telafisini nasıl sağlayacaksınız?”

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: