CHP Bakan Yıldız’ı ‘nükleer yalanlar’a son vermeye çağırdı

Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Fransa’da Marcoules Nükleer Yeniden İşleme Tesisi’nde meydana gelen patlama üzerine yazılı bir açıklama yaptı ve bir kez daha dikkatleri nükleer santrallar konusuna çekti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ı “nükleer yalanlara” son vererek projeleri durdurmaya çağıran Genel Başkan Yardımcısı Tekin’in açıklamasında, şöyle dedi: “Avrupa’nın göbeğinde, Fransa’da bir nükleer tesiste meydana gelen patlama tüm Avrupa’nın olduğu gibi tüm dünyanın da dikkatlerini yeniden Nükleer Santrallar konusuna çevirdi. Fransa’nın nükleer tesisler hakkında örnek gösterilen ülkelerden biri olması endişeyi daha da ciddi hale getiriyor.  Japonya’da Fukişima Nükleer Santralı’nın hasar görmesinin ve dışarıya sızan radyasyon felaketinin ardından tüm dünya ülkelerinde nükleer santralların geleceğini tartışmaya başlandı. Hükümetler nükleer projelerini askıya aldı.”

Tek bir istisna oldu; o da Türkiye…

Açıklamasında, Japonya’da yaşanan felaketin ardından nükleer enerjinin güvenilirliğini ve maliyetlerini yeniden tartışmaya başlayan Avrupa, Türkiye’nin nükleer santral kurma konusundaki ısrarını şaşkınlıkla izlediğini öne süren Tekin, şunları söyledi:  “Türkiye kamuoyundaki tüm muhalefete rağmen nükleer tutkusundan vazgeçmeyen hükümeti ve hükümetin nükleer temsilcisi Enerji Bakanı Sayın Taner Yıldız’ı “nükleer yalanlara” son vererek projeleri durdurmaya çağırıyoruz.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: