Fransız nükleer tesisinde patlama

Fransa’nın güneyinde Gard kentindeki Marcoule Nükleer Tesisi’nde meydana gelen patlamada bir kişi öldü dört kişi de yaralandı. Fransız yetkililer tesiste meydana gelen patlamayla ilgili herhangi radyoaktif sızıntı olmadığını açıkladı. 

Fransa’da nükleer atıkların işlenmekte olduğu tesiste meydana gelen patlama en az bir kişinin ölümüne, dört kişinin yaralanmasına yol açtı. Fransız Nükleer Güvenlik Başkanlığı (Autorité de sûreté nucléaire-ASN), patlamayı doğrularken tesisin nükleer reaktör içermediğini, bugün için radyoaktif sızıntı tehlikesi bulunmadığını açıkladı.

Patlamanın nedeni henüz belirlenemezken tesisin bulunduğu bölgede yoğun güvenlik önlemleri alındığı belirtildi. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) Başkanı Yukiya Amano, patlamanın ardından Fransa’dan bilgi talep ettiklerini açıkladı.

Gard kentinin ve bölgenin yüksek tirajlı gazetesi Midi Libre’in internet sitesinde patlamanın Pazartesi sabahı saat 11.45’te olduğu ve patlama sırasında hayatını kaybeden kurbanın cesedinin kömürleşmiş halde bulunduğu belirtildi. Patlamada dört kişinin de yaralandığı ve durumu ağır olan bir yaralının Montpellier’deki bir hastaneye nakledildiği gelen bilgiler arasında.

Gard Valiliği, Reuters Ajansı’na verdiği demeçte sızıntı riski devam etse de radyoaktif atık tehlikesi olmadığını belirtti.  Patlamanın yaşandığı tesis çevresindeki yerleşimlerde henüz bir önlem alınmamış durumda. Radyolojik malzemeler üzerinde çalışan tesis Socodei tarafından işletiliyor.

Atom Enerjisi Komiserliği’nden (Commissariat à l’énergie atomique – CEA) bir yetkiliye göre olay, Codolet’de Fransız elektrik dağıtım şirketi EDF’in ortağı Socodei şirketinin Centraco adlı merkezinde meydana geldi. Yetkili, “Şimdilik dışarıda atık bulunmuyor” dedi. Patlamanın ardından EDF’in Fransa Borsası’ndaki değeri yüzde 7’den fazla düştü.

Henüz kazanın bilançosuyla ilgili kesin bilgi veremeyen itfaiye yetkilileri, sızıntı ihtimaline karşı tesis çevresinde bir güvenlik çemberi oluşturdu. Valilik de henüz bir açıklama yapmak için erken olduğunu bildirdi. Nükleer Güvenlik Başkanlığı hâlâ bir açıklama yapmış değil. Açılan telefonlardan verilen tek yanıt;  “Daha sonra tekrar arayınız“dı.

En çok nükleer santrala sahip ikinci ülke

Enerji ihtiyacının büyük bölümünü nükleer enerjiden sağlayan Fransa’da 58 nükleer reaktör bulunuyor. Fransa, dünyada en fazla nükleer santrala sahip ikinci ülke. Enerji ihtiyacının yüzde 78’ini nükleer santrallardan sağlayan Fransa’da nükleer endüstri de büyük bir güce sahip. Ancak, Fukuşima felaketi ve ardından Almanya’da kamuoyunun baskısıyla nükleer santralların kapatılması kararı, Fransa’da nükleer enerji karşıtlarının seslerini yükseltmesine yol açmıştı.

Sarkozy, nükleer enerjiyi savunmuştu

Ülkede nükleer enerji santralların kapatılmasını isteyenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Ancak uzmanlar,  ülke ekonomisinin nükleer teknolojiye bağımlı olması, böyle bir adımın kolaylıkla atılamayacağının açık bir işareti olarak görüyor. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, gelen eleştirileri santrallardaki güvenlik önlemlerinin gözden geçirileceğini belirterek yanıtlamıştı.

Sarkozy, “Nükleer programımızın geleceği için, özellikle de dördüncü nesil nükleer enerji santralları için, bir milyaravro ayıracağız. Ayrıca, tesislerin güvenliğini güçlendirmeye yönelik araştırmaları da devlet kredileriyle destekleyeceğiz. Fransa’nın bu alanda dünya genelindeki liderliği zaten biliniyor. Ancak Çevre Bakanı, daha fazla yatırım yapılmasını istiyor” demişti.

Fransız Yeşilleri patlama ile ilgili şeffaflık istiyor

Fransız Yeşilleri,Marcoule Nükleer Tesisi’yle ilgili bir basın açıklaması yayımladı. Açıklamada, Fransa Yeşilleri’nin acilen (Europe Ecologie Les Verts) şeffaflık talep ettiği vurgulandı.

Fransız Yeşilleri’nin ulusal sekreteri Cécile Duflot, hükümetten Gard’daki nükleer tesiste yaşanan olayın “çevresel ve sağlığa ilişkin etkileri ve sonuçlarıyla ilgili hemen mümkün olan en büyük şeffaflığın” sağlanmasını istedi. Basın açıklamasında, “Fransız Yeşilleri, Enerji Bakanı Eric Besson ve Ekoloji Bakanı Nathalie Kosciusko-Morizet gerçek zamanlı olarak bölge halkını ve tüm Fransa’yı Marcoule’daki durumla ilgili bilgilendirilmelidir”  dendi.

Açıklamada ayrıca, “Fukuşima kazasından bu yana daha fazla şeffaflık talebimizi ifade ediyorduk ve şimdi, Marcoule tesisinin sorumluları gibi yetkili merciler için bunu hemen hayata geçirme zamanıdır” dendi.

Tüm dünya Yeşilleri gibi Fransız Yeşilleri de nükleer teknolojiyi bir enerji üretim biçimi olarak tümüyle reddediyor, çok büyük ölçüde nükleer enerjiye bağımlı olan ülkenin yeni reaktör yapmamasını ve hızla bir nükleerden çıkış yoluna girip yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmesini istiyor.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe, Lefigaro.fr , lemonde.fr ve midilibre.fr

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: