63 köyü silecek baraj projesi durduruldu

Burma’da yönetim, çevreye zarar vereceği gerekçesiyle yoğun tepkilere neden olan bir barajın inşasını durdurma kararı aldı.

Devlet Başkanı Thein Sein parlamentoya gönderdiği açıklamada tartışmalara yol açan Myitsone Barajı’nın yapımının askıya alındığını açıklarken 3.6 milyar dolar maliyeti olan inşaatın halkın ve milletvekillerinin istekleriyle ters düştüğünü belirtti. Bir yetkili, barajın inşasının Thein Sein’in beş yıllık görevi süresince rafa kaldırıldığını savundu.

Ülkenin en büyük nehri Irrawaddy üzerine yapılması istenen baraja, aralarında cunta yönetiminin yıllar boyu hapiste tuttuğu muhalif lider Aung San Suu Kyi de dahil olmak üzere bölge halkı ve çevreciler karşı çıkıyordu. Bu gruplar barajın yapılması halinde Singapur kadar bir alanın sular altında kalacağını öne sürerken yaklaşık 63 köyde yaşayan 12 bin kişinin evlerini terk etmek zorunda kalacağına, tarım alanlarının yok olacağına ve doğal yaşamın zarar göreceğine dikkat çekiyordu. Bazı çevreler baraj inşasının daha önceden başladığını da iddia ediyor. Yaklaşık 50 yıl boyunca cunta rejimi altında yönetilen ülkenin en yakın müttefiki Çin’le ilişkileri savunan kesimleri projenin yaşama geçmesini desteklerken Devlet Başkanı’nın bu adımının demokrasiye geçiş adına geçen yıl seçimlere sahne olan ülkede yeniden iktidara gelmek için halkın desteğini arama çabası olduğu yorumları yapılıyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: