MMO Mersin’de güneş enerjisine dikkat çekecek

Makine Mühendisleri Odası (MMO) tarafından 2007 yılından bu yana güneş enerjisinin önemine dikkat çekmek için düzenlenen “Güneş Enerjisi Sistemleri Sempozyumu ve Sergisi”nin beşincisi bu yıl 7-8 Ekim 2011 tarihlerinde Mersin Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Etkinlik ile sektör temsilcilerinin, yatırımcıların ve vatandaşların biraraya gelmesi amaçlanıyor.

Etkinlikte çeşitli kültür-sanat etkinliklerinin gerçekleştirilmesinin yanı sıra katılımcı firmalar ürünlerini tanıtacak iken aynı zamanda güneş ve hidrojen arabaları da sergilenecek. 

Mersin Makine Mühendisleri Odası Şube Başkanı Naci Erçolak konu ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada her yıl dünyadaki enerji ihtiyacının yüzde 4-5 oranında arttığına dikkat çekerek, şunları söyledi: ”Buna karşılık, bu ihtiyacı karşılayan fosil yakıt rezervi ise çok daha hızlı bir şekilde azalmaktadır. En iyimser tahminler bile önümüzdeki 50 yıl içinde petrol rezervlerinin büyük ölçüde tükeneceğini ve ihtiyacı karşılayamayacağını göstermektedir. Yer yüzüne her yıl düşen güneş ısınım enerjisi, yeryüzünde şimdiye kadar belirlenmiş olan fosil yakıt haznelerinin yaklaşık 160 katı olduğu unutulmamalıdır. Nükleer santral yapılması planlanan bölgemizde düzenleyeceğimiz Güneş Enerjisi Sistemleri ve Sempozyumu ile güneşin ve enerjisinin ön plana çıkmasını sağlamak, desteklemek ve savunmak son derece anlamlı ve önemlidir. Sempozyum sürecisinde ülkemizin önde gelen birçok firma ve kuruluşlarının katılacağı sergimizde, firmalar ve kuruluşlar en son teknoloji ürünlerini halka tanıtacak.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: