Yöre halkı Peri Suyu’ndan vazgeçmiyor

YÜCE YÖNEY

Peri Suyu’nda yapılacak Pembelik Barajı’na karşı çıkan yöre halkı direnişini genişletiyor. Geceleri taciz ateşi açılan direniş çadırına katılım büyüyor. Sivil toplum kuruluşlarıyla beraber iki günlük protesto düzenlenecek.

Elazığ’da, Peri Suyu (Paş Suyu) üzerinde kurulmak istenen Pembelik Barajı’na karşı köylülerin direnişi büyüyerek sürüyor. Yöre halkının oluşturduğu direniş çadırındaki nöbet devam ederken Munzur Koruma Kurulu (DEDEF) da direnişçilere destek vereceğini açıkladı.

Pembelik Barajı’na karşı direnen Paş Köyü’nden Eren Akyol’un verdiği bilgiye göre, direniş çadırında 24 saat nöbet tutulmaya devam ediliyor. Ancak geceleri çadır etrafına açılan taciz ateşi de kesilmedi. Bununla birlikte kamulaştırılmış bölgedeki çalışmalar haricinde baraj inşaatı durmuş durumda. Direnişin büyüdüğünü vurgulayan Eren Akyol’un verdiği bilgiye göre, 9 Ekim’de Dersim, Elazığ, Bingöl üçgenindeki Paş Köprüsü’nde iki günlük bir dayanışma eylemi düzenlenecek.

Eylem hazırlığı

Munzur Koruma Kurulu (DEDEF/Dersim Dernekleri Federasyonu) da Peri Suyu’ndaki direnişe dair bir açıklama yaptı. Dersim-Elazığ Bingöl sınırlarında akan Peri Suyu üzerine yapılan barajlara karşı Pembelik Barajı nezdinde büyük bir kalkışma hareketi başlatıldığını duyurdu.

Peri Suyu’nun üzerine yapılan barajlarla talan edildiğinin vurgulandığı açıklamada, Peri Suyu üzerinde birçok barajın yapıldığını ve yapılmakta olduğu belirtildi: “Seyitli’de Tatar Barajı, Mazgirt sınırında Seyrantepe, Paş Köprüsü’nde Pembelik Barajı, hemen üstünde Özlüce Barajı ile yukarı çıktıkça inşaatı bitmek üzere olan Kığı Barajı ve Yedisu Barajı bulunmaktadır.”

Peri vadisinde yaşayanların barajların yarattığı tahribatı görerek yaşam alanlarını korumak üzere harekete geçtiğini anlatan Munzur Koruma Kurulu direnişi desteklediğini ve açıkladı. Peri Suyu üzerinde yapılmak istenen Pembelik ve diğer HES’lere karşı kurmuş olduğu “Peri suyu özgür akacak” çadır nöbetine destek vermek amacıyla ziyarette bulunduklarını söyleyen Munzur Koruma Kurulu, edindiği bilgeleri de aktardı: “Ziyaret esnasında bir gün önce askerlerin taciz ateşi ve yanan ormanlara şahit olduk.”  Munzur Koruma Kurulu bu tacizleri “köylüleri direnişten vazgeçirme manevrası” olarak niteledi.

Munzur Koruma Kurulu sözcüsü Hasan Şen ise Peri Vadisi’ndeki sessizliğin çığlığa dönüşmesinin anlamlı olduğunu ve mücadele eden köylülerin bundan sonraki eylemlerinde yanlarında olacaklarını belirtti: “Doğamıza ve yaşamımıza el koymak isteyen sermaye sahiplerine karşı vadilerde, kentlerde ve tüm ülke sathında birlik olma zamanı” diyen Şen, 9 Ekim’de gerçekleşecek iki günlük dayanışma eylemine de katkıda bulunacaklarını açıkladı.

Söz konusu iki günlük protestolar sırasında İstanbul’da da destek amaçlı bir bildiri kamuoyuna duyurulacak.

Kaynak: bianet / http://bianet.org/bianet/cevre/133129-yore-halki-peri-suyundan-vazgecmiyor?from=bulten

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: