Gökçeada’da altın bulunmasına validen tepki

Çanakkale’deki İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı’nda, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’nün (MTA) bölgede yaptığı çalışmalar hakkında bilgi veren Kuzeybatı Anadolu Bölge Müdürü Ali Altınay, Gökçeada’da altın rezervi tespit ettiklerini açıkladı. Toplantıya Başkanlık eden Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, ‘Nerede” diye sorarak, “Yapmayın her şeyi bularak çıkarmak zorunda değilsiniz. Onlar bizim zaten, yerinde dursun” diye tepki gösterdi.  Vali Tuna, Gökçeadada turizmi geliştirmeye çalıştıklarına dikkat çekerek, “Siz de madenci sokmaya çalışıyorsunuz” dedi.Çanakkale İl Genel Meclisi Toplantı Salonu’nda kamu kurum, kuruluşlarının temsilcileri ile ilçe kaymakamları ve belediye başkanlarının katılımıyla Koordinasyon Kurulu’nun 2011 yılı üçüncü dönem toplantısı düzenlendi. MTA’nın Çanakkale’deki projelerini anlatan Kuzeybatı Anadolu Bölge Müdürü Ali Altınay, Gökçeada İlçesi’nde altın rezervi saptandığını Vali Tuna başta olmak üzere, toplantıya katılanlar için adeta sürpriz oldu.

MTA Bölge Müdürü Altınay, Bölge Müdürlüğü’nün Çanakkale bölgesinde metalik maden aramaları ve jeotermale yönelik çalışmalarını sürdürdüğünü açıklayarak, “Bunlardan Gökçeada Metalik Maden Projesi üç yıllık sondaj çalışmalarından sonra tamamlanmış olup, şu anda fizibilite çalışması yapılmaktadır. Fizilibite çalışmasının ardından saha ihaleyle satılacaktır. Bu saha bakır, molibden ve altın sahasıdır” diyerek sözlerine devam ederken Vali Tuna Altınay’a “Nerede”  diye sordu. Bunun üzerine Altınay, “Gökçeada’da” diye tekrarlayınca, Vali Tuna “Yapmayın, her şeyi bulup çıkarmak zorunda değilsiniz. Onlar bizim zaten, yerinde dursun. Biz Gökçeada’da turizmi geliştirmeye çalışıyoruz, ‘organik ada’ diyoruz. Siz de madenci sokmaya çalışıyorsunuz” dedi.

Altınay ise “Çok küçük bir yer rezerv, sahanın tamamında değil” diye yanıtlayınca, Vali Tuna da “Yani yatırım yapmaya değecek bir şey değil o zaman. Bunları paylaşmadan önce bulduğunuz şeyleri ilgili birimlere iletin. Çok fazla kimseyle paylaşmazsınız diye düşünüyorum. Alternatif sahalar varsa ki, memleketimizin her tarafı maden yönünden
zengin” dedi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: