CHP’den Gördes nikel için soru önergesi

 

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Manisa’nın Gördes ilçesinde yapılmak istenen nikel madenciliğine ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın yanıtlaması istem ile TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi.

Özel, soru önergesinde, Manisa ilinin Akhisar ve Gördes ile Balıkesir ilinin Sındırgı ilçeleri arasında yer alan Tavşan Alanı mevkiinde META Nikel Kobalt Madencilik Sanayi ve Ticaret AŞ. tarafından yapılacak Nikel Rafinerisi’nin insan sağlığına, çevreye ve doğaya vereceği zararın ciddi boyutlarına rağmen ÇED raporu onaylanmış ve 2013 yılında faaliyete geçmesi planlandığana dikkat çekildi. Özel, soru önergesinde, Bakan Bayraktar’ın yanıtlaması istemiyle şu sorulara yer verdi:

“1. ‘ENCON ÇEVRE DANIŞMANLIK LTD. ŞTİ.’ adlı şirket hem Çal Dağı’ndaki İngiliz European Nickel şirketinin hem de Meta Madencilik Gördes işletmelerinin ÇED raporlarını hazırlamıştır. ENCON şirketinin ortakları kimlerdir ve böyle hatalarla dolu bir raporun hazırlanmasına nasıl göz yumulmuş ve rapor hangi gerekçelerle onaylanmıştır?
2. Avrupa Parlamentosu’nun 5 Mayıs 2010 tarihinde ‘madencilik sektöründe siyanür kullanılmasının yasaklanması’ şeklinde bir kararı ve ‘tüm AB ülkelerinden bu kararı dünya genelinde uygulanmasının sağlaması’ gibi bir tavsiyesi olmasına rağmen ve dünyanın hiçbir yerinde uygulaması bulunmayan sülfürik asit liç yönteminin hangi nedenlerle Türkiye’de uygulanmasına izin verilmiş ve rapor buna rağmen onaylanmıştır?
3. Bölgenin birinci derecede deprem bölgesi olmasına rağmen sismik etüt yapılmadan ÇED onay raporu verilmiştir, bu durumda olası bir deprem sonrasında ortaya çıkacak sonuçlara karşı ne gibi önlemler alınmıştır?
4. Atık Depolama Tesisinde kullanılacak olan sızdırmazlık sisteminin işlevini tam olarak yerine getirmediğinde sülfürik asidin yeraltı sularına karışmasıyla oluşacak çevresel zararların giderilmesi konusunda ne gibi önlemler alınmıştır ve bu durumun zararları hesaplanmış mıdır?
5. ÇED raporuna göre atıklar kireçle işlem yapılarak yok edilecektir, ancak bu uygulama belli bir ömrü doldurduktan sonra insana ve doğaya Japonya örneğinde olduğu gibi zarar vermeyecek midir? Olası riskler hesaba katılmış mıdır?
 6. Manisa ilinin Akhisar ve Gördes ilçeleri ile Balıkesir İlinin Sındırgı ilçeleri arasında yer alan Tavşan Alanı mevkiinde META Nikel Kobalt Madencilik Sanayi ve Ticaret AŞ. Tarafından faaliyete geçmesi planlanan Nikel Madeni işletmesinin Liç ünitesinin yıllık sülfürik asit gereksinimi için gerekli olan günlük ortalama 65 adet tankerin dolaşımı ve cevherin her gün 70 km uzunluğundaki yolda ağır tonajlı araçlarla dolaşımı sırasında ortaya çıkartacağı çevre kirliliğine ilişkin nasıl bir önlem alınması planlanmaktadır? 
7. Tesiste cevheri ısıtmak için kullanılacak 70 bin ton ‘kısrakdere kömürü’nün çevresel zararları için ne gibi önlemler alınmıştır?
8. Bölgede taşıma faaliyetleri sonucu mevcut trafiği Kırkağaç kavşağı ile Gördes Kavşağı arasında yüzde 31,5 oranında, Gördes Kavşağı ile Gördes arasındaki yolun ise yüzde 54,5 oranında artıracak trafik yoğunluğu ve bunun etkileri için ne gibi önlemler alınmıştır? 
9. Projenin uzun vadeli sonuçlarından sonra kaybolan tarım arazilerinin yerine, yöre halkının hangi faaliyetlerle geçimini sağlayacağı planlanmış mıdır?
10. Sülfürik asit tesislerinin en büyük sıkıntısı olan ve kolayca solunum yollarına ulaşıp, akciğer kanserine kadar varan ciddi etkiler yaratan asit sisi ile ilgili çevresel ve sağlık açısından önlemler alınmış mıdır? 
11. İşletmenin faaliyetleri sırasında ocaklar, taşıma ve depolama yerleri ile öğütme tesisinden yayılacak tozların yağışlarla birlikte yüzey ve yeraltı sularına karışması ve Atık Depolama Tesisinden sızacak sularla yüzey ve yeraltı sularına kimyasal atıkların ulaşması ve kaza durumunda çevreye yayılacak her türlü zehirli kimyasalın yüzey ve yeraltı sularına ulaşması durumunda karşılaşacak sorunlar ve atıkların en önemli bileşeni olan Arsenik’in çevreye zarar vermemesi için ne gibi önlemler alınmıştır? Bölgede işlenecek cevherin arsenik oranının raporda iddia edildiğinin aksine daha fazla olduğunu uzmanlar ifade etmektedir, bu durum raporu onaylayan yetkililer tarafından önemli görülmemiş midir?
12. 25 yılın sonunda Gördes Nikel Rafinerisi’nin alanındaki ormanlardan yok edilecek 700 bin ağaç için ne gibi önlem alınmıştır ve bu orman tekrar nasıl yerine konulacaktır?
13. Bölgede uluslararası sözleşmelerle koruma altına alınması zorunlu bitki-hayvan türü var mıdır?”


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: