Haliç’e başka bir köprü mümkün

İstanbul S.O.S Girişimi, kentin tarihi siluetini bozacağı iddiasıyla yapımına başlanan Haliç Metro Geçiş köprüsü’ne karşı imza kampanyası başlattı.

Girişimden yapılan yazalı açıklamada, tepeden inme, tartışılmamış, uzman görüşleri yok sayılmış bir tasarımın, geçici bir hevesin, tüm zamanların en kıymetli kent siluetlerinden birini zedeleyeceği öne sürülerek, “İstanbullular! İster doğduğumuz, ister yaşadığımız, ister uzaktan sevdiğimiz şehrimiz İstanbul’u, günün gösteriş merakından sakınalım! Buna izin vermeyelim” dendi.

“Boynuzlu Köprü’nün, Süleymaniye Camii’nin bağrına saplanan direklerine hayır diyelim” denen açıklamada, İstanbullulara, “Şehrini koru, bu şehrin benzersiz güzelliğini, kimliğini, sevdiğin değerleri ve kendini saldırılardan koru” dendi.

Açıklamada, inşaatına başlanan Haliç Metro Geçiş Köprüsü mevcut tasarımı ile tamamlandığı takdirde İstanbul kentinin kimliğini belirleyen en kıymetli özelliği olan eşsiz siluetine zarar vereceği iddia edilerek şöyle dendi:

“Aşağıda imzası bulunan bizler,

– İstanbul’un ulaşım sorunlarının, kentin yüzyıllar içinde oluşmuş kültürel mirasına sahip çıkılarak ve tarihi dokusuna zarar verilmeden, bilim ve çağdaş teknolojiler ışığında çözümlenmesini,
– Haliç Metro Geçiş Köprüsü tasarımının, Türkiye’nin de taraf olduğu uluslararası anlaşmalar ve köprünün Haliç silüetini bozacağını yıllardır dile getiren bilim ve meslek insanları ile sivil toplum kuruluşlarının görüşleri dikkate alınarak, en kısa sürede değiştirilmesini,

başta İstanbul Büyükşehir Belediyesi olmak üzere ilgili tüm kurumlardan talep ediyoruz.”

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: