Fukuşima ‘neredeyse’ kontrol altında

Japonya’da geçen Mart ayındaki deprem ve tsunamiden büyük zarar gören Fukuşima Daiçi Nükleer Santral’nın, kontrol altına alınmasına oldukça yaklaşıldı. Felaketten dokuz ay sonra, Başbakan Yoşhihiko Noda tarafından bugün yapılan açıklamada, nükleer santralın “soğutma faslının sona erdiği” ilan edildi.

Bu açıklama, santralın tümüyle kontrol altına alınmasında en önemli aşamalardan birinin tamamlandığı anlamına geliyor. Hükümet yetkilileri Fukuşima santralının tümüyle sökülmesi ve devre dışı kalmasının ise uzun yıllar sürebileceğini belirtiyor.

Hasarın temizliği 40 yıl sürebilir

11 Mart 2011 tarihinde yaşanan deprem ve tsunami Fukuşima santralındaki altı reaktör üzerinde büyük hasar yaratmış, reaktörlerden dördünde soğutma sisteminin devre dışı kalması sebebiyle patlamalar yaşanmıştı. Santralda dokuz aydır süren soğutma faaliyetleri kapsamında deniz suyu kullanılarak reaktörlerin normal ısıya döndürülmelerine uğraşılmıştı. Ancak bu işlemde kullanılan kirlenmiş suyun bir bölümü deniz suyuna karışmış ve çevre hasarına yol açmıştı.

Fukuşima Nükleer Santral’nın etrafındaki 20 kilometre çapındaki alana yüksek radyoaktivite sebebiyle giriş çıkış yapılamıyor. Bölgede yaşamakta olan yaklaşık seksen bin kişi, nükleer sızıntı riski sebebiyle göç etmek zorunda kalmışlardı.

Japon kamu yayıncısı NHK, Fukuşima’nın kontrol altına alınması ardından boşaltılan bölgelerin durumunun yeniden değerlendirilebileceğini belirtti. Uzmanlar Fukuşima Nükleer Santralı ve etrafında oluşan tahribatın tümüyle temizlenmesinin yaklaşık kırk yılı bulabileceğini söylüyor.

Kaynak: BBC Türkçe

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: