Kadıköy Belediyesi kurumsal seragazı salımlarını hesapladı

Kadıköy Belediyesi, Bölgesel Çevre Merkezi (REC) Türkiye Ofisi işbirliğinde kurumsal düzeyde seragazı salım envanter hesaplamasını tamamladı. Belediyeye ait hizmet binaları ile parklarda elektrik ve ısınma amaçlı doğalgaz, belediye araçlarının yakıt tüketiminden kaynaklanan karbondioksit salımlarının 2010 yılında 12 bin 817 ton eşdeğerinde olduğu belirlendi.

Dünya nüfusu kentlerde yoğunlaşıyor.

2011 yılı Ekim ayında Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu verilerine göre, dünya nüfusu 7 milyar kişiye ulaştı. Bu nüfusun yüzde 50’si kentlerde yaşıyor. Birleşmiş Milletler Habitat verilerine göre kentler, dünyadaki enerji tüketiminin yaklaşık yüzde 75’inden ve iklim değişikliğine neden olan küresel seragazı salımlarının da yüzde 80’inden sorumlu. 2050 yılında dünya nüfusunun 10 milyar kişiye ulaşması öngörülüyor. 2030 yılında dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 70’i kentlerde yaşayacak. Küresel iklim değişikliği, buna bağlı olarak iklimsel aşırılıklar, kuraklık, sel, gıda yetersizliği, biyolojik çeşitliliğin azalması, türlerin yok olması, kitlesel göçler ve sosyal patlamaların ortaya çıkması kentlerin bu etkilere karşı daha kırılgan olmasına neden oluyor. Aynı zamanda kentler hızlı nüfus artışı ve yüksek enerji talebi nedeniyle de bu sorunun kaynakları arasında yer alıyor.

Düşük karbonlu bir gelecek için kentlerin rolü büyük!

Kent ölçeğinde karbondioksit başta olmak üzere seragazı salımlarının azaltılması için enerji, belediye binaları, ulaşım, konut, arazi planlaması ve atık yönetimi sektörlerinde alınacak önlemler düşük karbonlu bir kent için önemli fırsatlar ortaya koyuyor. Kentin hava kalitesinin iyileştirilmesi, küresel ısınmaya olan katkısının azaltılmasının yanında, enerji verimliliğinin arttırılmasıyla yakıt ve hammadde tasarrufu, işletme giderlerinin azaltılmasıyla ekonomik tasarruf, ulaşım hizmetlerinin geliştirilmesiyle kentlerde trafik sorununun çözülmesi, yerel kaynakların değerlendirilerek ekonomik kalkınmanın desteklenmesi, yerel istihdamın arttırılması gibi olumlu sonuçlar doğuruyor. İklim değişikliği ile mücadele için çizilecek yol haritasında da kent ve belediyelerin hizmetleri ölçeğinde çıkartılacak seragazı envanterleri azaltım yapılabilecek noktaları işaret ediyor. Dünyanın dört bir tarafından bir dizi yerel yönetim, seragazı salımlarını hesaplayarak düzenli olarak kamuoyuyla paylaşıyor.

Süreklilik için sistematik bir planlama şart

Bu güncel çalışmaların bir parçası olarak Kadıköy Belediyesi’ne ait çıkarılan kurumsal seragazı salım envanteri ve özellikle enerji verimliliğinin önemine dikkat çeken Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, “Kurumsal ölçekte yaptığımız bu çalışmanın sonucu, özellikle binalarda ve araçlarda enerji tüketimini azaltacak adımların atılmasının, iklim değişikliği ile mücadelede önemini ortaya koyuyor. Bir sonraki adımda Kadıköy ilçesinin kent ölçeğinde seragazı salım envanterini hazırlayarak kent ölçeğinde atılacak adımların daha sistematik bir şekilde belirlenmesini sağlayacağız” dedi.

Bölgesel Çevre Merkezi (REC) Türkiye Ofisi Direktörü Dr. Sibel Sezer Eralp ise Türkiye’de nüfusun yaklaşık yüzde 80’inin kentlerde yaşadığını belirterek, “Türkiye’de de artık kent ölçeğinde atılan iklim dostu adımlar hızlandırılmalı. Bu adımların sürekliliğinin de sağlanması amacıyla kent ölçeğinde hazırlanan karbon salım ve enerji tüketimine yönelik envanterlerin yardımıyla sistematik bir planlama sürecinin yürütülmesi gerekiyor” dedi.

En önemli amaç enerji verimliliğini arttırmak

Kadıköy Belediyesi kent ölçeğinde iklim değişikliğine olan etkilerini azaltmak amacıyla Başkanlık Binası başta olmak üzere sahip olduğu hizmet binalarında enerji tüketimini azaltmak ve enerji verimliliğini arttırmak amacıyla yalıtımın ve aydınlatmanın iyileştirilmesi başta olmak üzere bir dizi çalışmayı yürütüyor.

REC Türkiye özellikle iş dünyası ile yerel yönetimlere yönelik uyum, azaltım çalışmalarını desteklemek ve bu sektörlerin işbirliğini teşvik etmek üzere çalışmalar gerçekleştirerek, Türkiye’nin hızla büyüyen ekonomisinin yara almadan iklimsel değişikliklere daha dayanıklı sistemlerin geliştirilmesini destekliyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: