Aliağa’da termik protestoları sürecek

Greenpeace Akdeniz, yazılı açıklama yaparak, Aliağalılarla birlikte hukuk mücadelesinin yanında tepkilerin de artarak süreceğini açakladı. Açıklamada, Aliağa’da  rüzgâr ve güneş gibi yenilenebilir enerji kaynakları ile hem halkın sağlığını hem de enerji verimliliğini sağlayabilecek iken, bugün bir doğalgaz santralının hemen yanında tezat oluşturan rüzgâr santralı ile kirli enerji yatırımlarını yalancı çıkarttığı öne sürüldü.

Greenpeace açıklamasında, rüzgâr santrallarının çok yakın bir bölgesine İzmir Demir Çelik tarafından ithal kömürle çalışacak yeni bir termik santral kurulacağına dikkat çekilerek, “Yakın köyler de önemli ölçüde akciğer kanserinden dolayı ölümlerin görüldüğü Aliağa’da, Belediye başkanı Turgut Oğuz’un, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun onayı ile ruhsat verdiği santral tüm Aliağa ve İzmir’i tehdit ediyor” dendi.

Açıklamada, Greenpeace İzmir ekibinin bölgedeki sanayinin kullanmakta olduğu ve kurulacak yedi termik santralın da küllerinin depolanacağı, radyoaktif tehdit içeren Aliağa’da ki cüruf alanını ziyaret etti ve gözlemlerde bulunduğu belirtilerek, “Tüm bölgenin tehdit altında olduğunu öne süren ekibimiz termik santral mücadelesini Aliağalılar ile el ele sırtlanmaya hazır” dendi.

Greenpeace Akdeniz açıklamasında, termik Santral için Aliağa Belediyesi’nin ruhsat vermesine karşı tepkilerin giderek büyüdüğü kaydedilerek, “İlk tepki önceki gün gerçekleşti. Aliağa Belediyesi’nin halka rağmen verdiği bu izne karşı, Aliağa Belediyesi’ne siyah çelenk konmasının ardından, hukuk mücadelesiyle birlikte, demokratik tepki ve protestoların sürdürülmesi kararlaştırıldı” dendi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: