Siyanür kazasına kamusal yorum

Kütahya Gümüşköy’deki Eti Gümüş AŞ tesislerindeki siyanür kazasına kurumların müdahilliğinin mahkemece kabul edilmesi, kazanın kamusal boyutunun kabul edildiği şeklinde yorumlandı.

Geçen yıl mayıs ayında Kütahya Gümüşköy’de bulunan gümüş madeninin siyanür barajının çökmesi ve sonrasında yaşanan sağlık sorunları ile ilgili açılan davanın duruşması Kütahya’da görüldü. Kütahya Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülen dava sonucunda aralarında TTB, TMMOB’ye bağlı odalar, EGEÇEP, KESK ve DİSK’e bağlı sendikaların bulunduğu kurumların davaya müdahil olma talebi kabul edildi.

Duruşma çıkışında Kütahya Gümüşköy İzleme Platformu tarafından adliye önünde gerçekleştirilen basın açıklamasında, Gümüşköy’deki Eti Gümüş tesislerinin derhal kapatılması istendi. Birçok meslek örgütü, sendika ve çevre örgütünü oluşturduğu platform adına konuşan SES Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Şinasi Dursun, “Daha büyük felaketleri beklemeye gerek yoktur. Sağlıklı bir çevrede yaşama hakkımızın korunması, daha büyük felaketlerin yaşanmaması için bir kez daha uyarıyoruz. Kütahya Gümüşköy’de bulunan Eti Gümüş’e ait gümüş madeni işletmesi derhal kapatılmalıdır” dedi.

Kütahya’da yaşanan felaketin asıl sorumluları olan Çevre ve Orman Bakanı, Sağlık Bakanı ve Kütahya Valisi olmak üzere sorumlu kamu yöneticileri hakkında halen tek bir dava açılmadığına dikkat çeken Dursun, “Kütahya’da 7 Mayıs’taki ilk felaketten sonra ‘gram sızıntı’ yok diyen Veysel Eroğlu’nun bu açıklamasından bir ay sonra 13 Haziran tarihinde benzer bir felaketin yaşandığı ve kitlesel ölümlerden kıl payı dönüldüğü unutulmamalıdır. Bu da yetmiyormuş gibi yaşanan çevre felaketinden sonra aynı işletmede kapasite artışına gidilmiş ve maden şirketine yeniden çalışma izni verilmiştir” dedi.

Dursun, tesislerin kapatılmasının yanı sıra, işten atılan işçilere yasal haklarının verilmesi, halen çalışan işçilerin başka bir kuruma yerleştirilmesi, yöre köylülerin mağduriyetlerinin devlet tarafından giderilmesi gibi taleplerin de bir an önce karşılanmasını istediklerini söyledi. Duruşma ile ilgili görüşlerine başvurduğumuz, davanın avukatlarından Mehmet Horuş ise kurumların davaya müdahillik taleplerinin önemli bir gelişme olduğunun altını çizerek, “Bu yaşanan olayın kamusal boyutunun olduğunun mahkemece de kabul edildiği anlamına geliyor” dedi. Horuş, olayla ilgili açılan iki davanın birleştirilmesini talep ettiklerini de vurguladı. Duruşma 20 Nisan 2012 tarihine ertelendi. (Kütahya/EVRENSEL)

Reklamlar
Etiketler: , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: