Londra ve Paris nükleer işbirliğine gidiyor

İngiltere, nükleer enerji alanında işbirliğinin geliştirilmesi için Fransa ile bir anlaşma imzalayacak. İngiltere’nin “Enerji Kaynakları Alanında Çeşitlilik” stratejisi çerçevesinde, hükümet, bu anlaşmayla nükleer enerjiye olan taahhütlerin bir kez daha vurgulandığını kaydediyor.

Koalisyon hükümeti, bu anlaşma sayesinde nükleer enerji alanında 500 milyon sterlinden fazla değerde ticari anlaşmalar yapılacağını ve İngiltere’de 1500 kişiye iş olanağı yaratılacağını belirtiyor. İngiltere ve Fransa hükümetlerinin, “nükleer alandaki âcil durumlara uluslararası düzeyde daha iyi yanıt verilebilmesi ve sivil yaşamda kullanılacak nükleer enerjinin güvenliği için işbirliği ile yararlı uygulamaların değiş tokuşu konusunda ortak çerçeve oluşturulması amacıyla, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’yla (IAEA) birlikte çalışacağı da” kaydedildi.

İngiltere Başbakanı David Cameron ile Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin Paris’te yapacakları zirvede gündeme gelecek konulardan bir başkası da savunma olacak. Zirvede, gelecekte, ortaklaşa bir insansız uçak geliştirilmesi konusunda anlaşmaya varıldığının açıklanması bekleniyor.

İngiltere ile Fransa’da sivil amaçlı nükleer enerji endüstrisinde çalışan kamu ve özel sektör kuruluşları, eğitim, araştırma, kalkınma, güvenlik de dahil olmak üzere çeşitli alanlarda daha yakın işbirliğine gidecek. İngiltere hükümeti 2025 yılına dek Bradwell, Hartlepool, Heysham, Hinkley Point, Oldbury, Sellafield, Sizewell, Wylfa’da, mevcut santralların yanında sekiz yeni nükleer reaktör yapılacağını belirtmişti.

İngiliz Rolls-Royce şirketinin planlanan nükleer reaktörlerden ilkinin yapımında 400 milyon sterlinlik bir pay alması bekleniyor. Fransız Areva şirketi nükleer reaktörlerin çekirdeğini temin edecek, Rolls-Royce da diğer teknik işleri üstlenecek. (BBC Türkçe)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: