Çevreciler kazandı, altıncılar kaybetti

Kazdağları’nda yapılmak istenen altın işletmeciliğine karşı direnişte yöre Kızılelma köylüleri büyük bir zafer kazandı. Yüzlerce jandarma Çanakkale ve diğer köylerden gelenleri Valinin talimatı ile sokmamaya çalışırken köye tepelerden, tarlalardan girildi. Köylüler altıncı şirketin adamlarını teneke çalarak köylerinden kovdu. Kirazlı da ise ÇED toplantısında sadece şirket çalışanları bilgilendirilirken Çevre Platformu Savcılığa suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.

Kazdağları’nda altın madeni istemeyen yöre halkının, bir süredir altıncı şirketlerin ÇED Halkı Bilgilendirme Toplantılarına izin vermemesi ve maden yetkililerini köylerinden kovmasına bir yenisi daha eklendi. Çan Kızılelma Köyünde yapılmak istenen ÇED toplantısına katılmak isteyen çevreciler, Jandarma’nın engellemesi ile karşılaştı. Kızılelma köyü girişinde durdurulan grupların üstü arandı ve köye girmelerine izin verilmedi.

Tepe ve tarlalardan köye yürüdüler

Bunu haber alan Kızılelma köylüleri grubun durdurulduğu bölgeye kadar yürüdü. Jandarma ile görüşen ancak bir sonuç alamayan köy halkı çevrecilerle birlikte tarlalardan ve tepelerden barikatı aşarak toplantının yapılacağı bölgeye geri geldi. Daha sonra toplantının yapılacağı muhtarlık binasına giren köy halkı madencileri kovdu.

Aynı köyde yapılması planlanan Çamyurt köyündeki altın madeni ile ilgili ÇED toplantısı da köylülerin yoğun tepkisi nedeniyle yapılmadı. Kirazlıda geçekleştirilen ÇED toplantısına ise vatandaşlar yerine şirket çalışanları katıldı. Toplantıyı yöneten Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Namık Güver, şirket çalışanlarının ÇED konusunda bilgilendirilmesini sağladı.

Çanakkale Çevre Platformu Dönem Sözcüsü Hicri Nalbant, savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.  Gerginliğin artması üzerine bölgeye İl Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Sayit Koca da geldi. Valilikten gelen genelgeyi uyguladıklarını belirten Koca, vatandaşın geçişlerine izin vermeyeceğini söyledi.

Kirazlı köyünde yaşananlara sert tepki gösteren Belediye Başkan Vekili Muharrem Erkek, “Çocuklarımızın, Çanakkale’nin geleceğine duyarlı olduğumuz için buradayız. Yarın öbür gün bu altını çıkartan şirketler buradan gidecek. Biz yine bu topraklarda yaşayacağız. Bu bölgede yaşayan herkesin bu toplantıya katılma hakkı vardır. Biz bu yöre insanına destek vermek için buradayız. Mücadeleye inandığımız için buradayız. Biz talimat genelge devleti değiliz biz hukuk devletiyiz. Her şeye rağmen hakkımızı hukuka uygun kullanacağız. Bu toplantının hukuken bir geçerliliği yok” dedi.

Suç duyurusunda bulunacaklar

Çanakkale Çevre Platformu Dönem Sözcüsü Hicri Nalbant, altın şirketi elemanları kamu görevlileri ve şirketin kiralık tuttuğu elemanlarla toplantı yapıldığını belirterek, “Baro temsilcisi, köy muhtarı ve ben, bunu belgeleyen tutanak tutuk. Yasadışı toplantıyı düzenleyenler hakkında suç duyurusunda bulunacağız” dedi. (cervecihaber.com)

Reklamlar
Etiketler: , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: