Biga’nın bir kabusu daha var

Çanakkale’nin Biga yarımadasında bulunan en güzel koylardan birisine sahip olan Lapseki Kirazlıdere’de termik santral yapımı için ÇED süreci başlatıldı. Filiz Enerji Madencilik Tarım San. A.Ş adlı şirket tarafından yapılmak istenen termik santralla ilgili 5 Mart Pazartesi (yarın) santral alanına yakın olan Gürece Köyünde ÇED halkı bilgilendirme toplantısı yapılmak isteniyor. Yapılan ve yapımı planlanan termik santrallarla toplam 7.000 megavatlık kurulu gücünde bir enerji potansiyelini aşan bölgenin yüzde 85’i tarım, hayvancılık ve balıkçılıkla geçiniyor. Demirçelik, çimento fabrikaları ve termik santrallar Biga’nın kabusu olmuş durumda.

Cennet gibi koyların olduğu, turizme açılması gereken bir bölgede yapılmak istenen termik santralın hem yöreye, hem Çanakkale’ye hem de Kazdağlarına vereceği zararın çok büyük olacağını belirten Çanakkale ÇEP üyeleri, ÇED toplantısı öncesi Gürece Köyünde köylülerle bir araya geldi. Çanakkale ÇEP Sözcüsü Hicri Nalbant tarafından yapılan görsel sunumda termik santralların bulunduğu yörenin doğasına ve canlı yaşamına olan olumsuz etkileri konusunda bilgiler verildi. Köylülerin ilgi ile izlediği sunumlarla beraber, köylülerle birebir yapılan sohbetlerin ana konusu da termik santralin bölgede yaratacağı tahribat oldu.

Bir kısım yakınlardaki İÇDAŞ Demirçelik Fabrikalarında çalışan köylü gençlerin, termik santralın yaratacağı tehlikenin farkında olduğu gözlemlenirken, buna karşın ilçe kaymakamı ve jandarmanın köylülere santrala karşı çıkılmaması konusunda yaptığı baskının köylüde tedirginliğe yol açtığı görüldü. (Çanakkale/EVRENSEL)

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: