Özgüven’den Kocaoğlu’na sert yanıt

İzmir’in Aliağa ilçesinde yapımı süren termik santralın yasal olduğu yönünde açıklama yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven’den tepki geldi: Belediye başkanlarını baskı altına alma!

Aliağa’da kurulmak istenen termik santrallea, Aliağa Demokrasi Meydanı’nda dün yapılan basın açıklamasıyla protesto edildi. Bakırçay Belediyeler Birliği, bazı ilçelerin kent konseyleri, Aliağa ve Menemen Demokrasi Platformu bileşenleri tarafından yapılan açıklamada, ilçenin yeni kirlilik yüklerini kaldıramayacak durumda olduğu öne sürüldü. Eyleme, 1990’larda termik santrala karşı yürütülen mücadelenin önder isimlerinden eski Aliağa Belediye Başkanı ve 22. dönem CHP İzmir Milletvekili Hakkı Ülkü, Eski CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, EGEÇEP, FOÇEP, Kent Konseyleri gibi kitle örgütleri ve çok sayıda çevreci de destek verdi.

‘Gerekirse canımızı veririz’

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu’nun geçen Perşembe günü termik santral konusunda “Başkan Oğuz’un nokta kadar suçu yoktur, santral yasaldır” açıklamasına atıfta bulunan Dikili Belediye Başkanı Özgüven, “Ne yazık ki belediye başkanlarımızı baskı altına alan bir başka belediye başkanımız var” dedi. Özgüven; 22 yıl önce de Belediyeler Birliği olduğunu anımsatarak, “Bugün de var. O gün devlet termik santral kurmak istedi. Biz kurdurmadık. Bugün özel sektörün kurmak istediği termik santrala izin vermemizi istiyorlar. Asla izin vermeyeceğiz. Biz Aliağa’da termik santral olmaması için gerekirse canımızı bile vermeliyiz. Biz ilerleyen yıllarda belki bu dünyada olmayacağız ama bu topraklarda torunlarımız yaşayacak. Bizim yaşamamızı isteyenlere karşı. Bu mücadeleyi sonuna kadar sürdürmeliyiz. Ve hepimiz söz vermeliyiz” dedi.


Özgüven, Aliağa Belediyesi’nin açaklamasında “Bakanlık böyle istiyor” dendiğine dikkat çekerek, “Şimdi soruyorum, yasaları çıkaranlar kimler? Bir İdam yasası vardı, insanlar idam ediliyordu. Bu yasaya göre. ‘Ne yapalım yasa böyle, adamı idam ettik’ deniyordu. Şimdi bizi yine idam ediyorlar. OK mi diyeceğiz yani? Yasalar toplum aleyhine çıkarıldıysa, ‘Nne kadar güzel çıkardınız mı?’ diyeceğiz. Tabii ki karşı çıkacağız. Biz buna karşıyız ve karşı olduğumuzu da alanlarda haykıracağız” diye konuştu. (www.izmir-dikili.bel.tr)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: