Çanakkale’de yine bildik senaryo

 

Çanakkale’nin Lapseki ilçesi Güreci köyü sınırları içerisinde Kirazlıdere mevkiine yapılacak ithal kömür ile çalışacak termik santral için düzenlenen ÇED halkı bilgilendirme toplantısına Çanakkalelilerin katılımı, yine jandarma tarafıından engellendi.

 

Çanakkale Çevre Platformu Dönem Sözcüsü Hicri Nalbant, jandarma engellemesi sonucu yaptığı yazılı açıklamada, yapılan toplantının hukuken yok hükmünde olduğunu öne sürerek, “ÇED toplantıları yörede yaşayanlar başta olmak üzere ilgili faaliyetten etkilenecek tüm halkın katılımına açık toplantılardır. Buna karşın bugün Güreci köyünde gerçekleştirilen Kirazlıdere Termik Santralı ÇED halkı bilgilendirme toplantısına termik santraldan doğrudan etkilenecek Biga, Lapseki, Gelibolu ve Çanakkale’den gelecek çok sayıda yurttaş jandarmanın günlerdir yörede oluşturduğu baskılar yüzünden katılamamıştır” dedi.

 

Nalbant, bugün Güreci köyünde yapılan ÇED halkı bilgilendirme toplantısında da santral yapacak şirketin para vererek çıkarlarına uygun hazırlattığı raporun, konu ile ilgili hemen hiç bilgisi olmayan köylülerin sözde bilgisine sunulacak ve tartışılacağını belirterek, “Bir başka deyişle yukarıda belirttiğimiz olumsuzlukların üstü örtülecektir.ÇED halkı bilgilendirme toplantısı halkı kandırma toplantısına dönüşecektir” dedi.

 

Nalbant, Karabiga yöresine kurulacak olan termik santral kapasitesi Kirazlıdere’ye kurulacak 610 megavat kurulu gücündeki termik santralla  birlikte toplam kapasite 8000 megavata ulaşacağına dikkat çekerek, “Şarköy ve Malkara’ya kurulacak 2000 megavatlık termik santrallarla birlikte kurulu güç kapasitesi 10 bin megavatı bulacaktır. Üç yıl öncesine kadar tüm Türkiye’de kurulu termik santral kapasitesinin 6 bin 800 megavat olduğu düşünülünce, sözkonusu kapasitenin bulunduğumuz daracık bölge için ne büyük felaket olacağı anlaşılacaktır” dedi.

 

Türkiye’nin birçok bölgesine çok sayıda ithal linyit ile çalışan termik santral kurulmaya çalışıldığının da ayrı bir geçek olduğunu anımsatan Nablant, “Türkiye’de bu kadar enerji arzını talep edecek durum sözkonusu değildir” dedi.

 

Kömürle çalışan termik santralların bacalarından kükürtdioksit, azotoksitler, karbondioksit, partiküler  maddeler ve küller çevreye yayıldığını belirten Nalbant, şunları söyledi: “Bu gazların büyük bölümü asit yağmurları olarak tarım alanlarının üzerine  su kaynaklarına, ormanlara yağarak bölgedeki tarım alanlarını kirletmekte,  su kaynaklarını zehirlemekte ve ormanları yok etmektedir.  Hayvancılığı bitirmekte, kısacası yaşamı bitirmektedir.Santralların ürettiği küller deponi alanlarından yüzlerce yıl çevreye  radyoaktivite yaymakta, bu da ölümcül hastalıklara neden olmaktadır. Yörede yaşayanlar solunum yolları hastalıkları ile boğuşmaktadır.”

 

Kirazlıdere’ye kurulacak termik santral öncelikle 50 kilometre yarıçapındaki bir daire içerisinde yer alan Biga, Lapseki ve Gelibolu ilçelerinde etkili olacağını iddia eden Nalbant, “Kazdağları’nda çok büyük zararlara neden olacaktır. Yörede yaşayan halk başta Güreci köylüleri olmak üzere ormandan elde ettikleri  tüm gelirlerden yoksun kalacaklardır. Bugüne kadar Türkiye’de gerçekleştirilen ÇED işlemlerinden yüzde 99’a varan olumlu raporlar alınmıştır. Buradan ÇED kurumunun sulandırıldığı, ciddiyetinin kalmadığı anlaşılmaktadır” diye konuştu.

 

 


 

             

            

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: