Hüda-i Nâbit: Victor Ananias

Türkiye’de ekolojik yaşamın öncülerinden Victor Ananias’ın makalelerinden oluşan “Yaşam Dönüşümdür” adlı kitabı 7 Mart’ta raflarda olacak. Ona sadece ekolojist ya da doğa aşığı demek yeterli mi? Buğday Derneği’nin kurucusu Victor Ananias’ın yeni ekonomiden doğa dostu yaşama, an’ı yaşamaktan ölüme kadar yaşamın hemen her alanında yazdığı makalelerden oluşan “Yaşam Dönüşümdür” kitabı 7 Mart’ta çıkıyor.

Bir yıl önce yaşamını yitiren Ananias’ın kitabında kendi kaleminden yaşam öyküsü,  el yazısıyla yazdığı yazıları, çizimleri, fotoğrafları ve hakkında yazılanlar da  yer alıyor. Victor Ananias, kurucusu olduğu Buğday Derneği’nin çalışmalarına temel oluşturan “yaşam dönüşümdür” sözünün önemini kitapta şöyle açıklıyor: “… Kendini gerçekten iyi hissetmenin, sağlıklı olmanın, iletişim kurmanın, gelişmenin, topluma faydalı olmanın ve birçok aradığımız meziyetin en etkin aracı hizmet etmek… Buğday Derneği’nin ‘yaşam dönüşümdür’ sloganı doğru, sevdiğim bir ifade, tamamlayıcısı da ‘dönüşüm, hizmet ile şekillenir’ olabilirmiş.”

“Hüda-i Nâbit”

Ananias’ı “Hüda-i Nâbit”* olarak adlandıran Açık Radyo kurucularından Ömer Madra, ise şöyle diyor: “Victor Ananias’a bir ‘ekolojist’ ya da ‘doğa âşığı’ demek, eksiksiz bir tanımlama olmaz. Onu öyle tanımlamak, hem onun kişiliğini, hem de doğa kavramını biraz indirgemek, olduğundan küçük göstermek anlamına gelebilir. Doğa’nın kendisi gibi bir ‘şey’di o, desek, belki daha doğru olur.”

Kitabı yayıma hazırlayan, kendilerine Buğdaygiller diyen arkadaşları ise kitapta onunla ilgili yazdıkları yazıda şunları söylüyor: “O, gerçek bir iz bırakandı ama bunlar durağan, kalıcı, yok eden izler değildi. Değen, dönüşen ve dönüştüren izlerdi. Son nefesini baharın yeni filizlendiği bir günde verdi. Yeryüzüne bıraktığı son nefes, bugün pek çok cana ilham oluyor.”

Victor Ananias kimdir?

Ananias, 1971’de Zürih’te Şilili bir baba ve Türk bir anneye doğdu. Çocukluğunu Almanya’da geçirdi. Altı yaşında Bodrum’a yerleşti. 13 yaşından itibaren miçoluk, çiçekçilik, garsonluk, turist rehberliği yaptı.

9 Eylül Üniversitesi’ndeki eğitimini yarıda bıraktı ve dünyayı dolaşarak ekoloji konusunda kendini eğitti. 1991’de turist rehberliğinden kazandığı parayla köylülerden aldığı doğal ürünleri Bodrum pazarında satmaya başladı. Ekolojik ürünlerin satıldığı bir kafe açtı. Buğday dergisini elle yazıp çoğaltarak 1996’da çıkartmaya başladı.

17 yıl boyunca organik yaşam ve organik gıdalar üzerine çalıştı. Buğday Derneği’nin kurucusu ve başkanı Ananias 3 Mart 2011’de 40 yaşındayken yaşamını yitirdi.

Doğan Yayınları’ndan 7 Mart’ta çıkacak kitap, bütün kitapçılardan, www.victorananias.org vewww.bugday.org sitesinden edinilebilir. (bianet)

* Ekilmeden kendiliğinden yetişen bitki; ayrık otu.

Reklamlar
Etiketler: , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: