IAEA İran’ı görüşüyor

Birleşmiş Milletler’e bağlı Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (International Atomic Energy Agency-IAEA), bugün İran’ın nükleer programıyla ilgili atılacak adımları görüşmek üzere toplanıyor. IAEA tarafından hazırlanan son raporda, yapılan son tur görüşmelerde, Tahran yönetiminin, nükleer programıyla ilgili cevapsız soruları yanıtlamakta başarısız olduğu öne sürüldü.

İran yönetimi ise, IAEA ile görüşmeleri sürdürmeye hazır olduğunu belirtiyor. IAEA’da temsil edilen Batılı ülkeler, İran üzerindeki baskının arttırılması gerektiği görüşünde. Bu ülkeler, Tahran yönetimini, ülkenin bir nükleer silah üretip üretmediğini inceleyen uluslararası denetçilerin çalışmalarını engellediği gerekçesiyle sert şekilde cezalandıran bir yaptırımı onaylatmayı umuyor. Ancak Rusya ve Çin’in, bu yöndeki bir adımı destekleyip desteklemeyeceği henüz netlik kazanmadı.

Kimi diplomatlar, eleştirel bir kararın, İran ile Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Çin, Fransa, İngiltere ve Almanya’dan oluşan ittifak arasındaki görüşmeleri olumsuz etkilemesinden endişe ediyor. İran yönetimi, tüm nükleer çalışmalarının barışçı amaçlı olduğunda ısrar ediyor.

IAEA’nın Viyana’daki toplantısında, Kuzey Kore’nin geçen hafta açıkladığı, “uranyum zenginleştirme programını askıya alma ve uzun menzilli füze denemelerini durdurma” kararı da görüşülecek. (BBC Türkçe)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: