‘Kocaoğlu Çakmur’u örnek alsın’

“1 Milyon İzmirli Platformu”, Aliağa’da yedi adet kömür yakıtlı termik santral yapılmasına karşı basın toplantısı düzenledi. Onlarca kurumun temsilcisinin katıldığı toplantıda, Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz’u savunan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, eski belediye başkanlarından Yüksel Çamur’u örnek almaya davet edildi.
Petrol-İş Aliağa Şubesi’nde düzenlenen toplantıda platform adına konuşan Şenay Çağıran, en kirletici yakıt türü olan kömürün insan sağlığını tehdit ettiğini, kanser riskini arttırdığını ve tarım arazilerini zehirlediğini söyledi. Aliağa’nın Türkiye’nin çevre ile insan sağlığı açısından gözden çıkartıldığını ve kalkınma hırsına kurban edildiğini iddia eden Çağıran, “Türkiye’nin en kirli havası Aliağa’dadır. Kanser oranları her geçen yıl daha da artmaktadır. Aliağa’daki ekolojik yıkımı durdurmakla görevli olan ve halkın feryatlarını en yakından duyması gereken Aliağa ve İzmir Büyükşehir Belediyeleri tarihi hatalar yapmaktadır” diye konuştu.
İkinci ruhsat da onaylandı
Aliağa Belediyesi’nin 30 Aralık 2011 tarihinde bölgenin ilk kömürlü termik santralının birinci kısım inşaatına ruhsat verdiğini hatırlatan Çağıran, “Aliağa Belediye Meclis üyelerinin itirazlarına rağmen Turgut Oğuz ikinci ruhsatı da 20 Şubat 2012 tarihinde onaylamıştır. Termik santral yapımları halka karşı bilinçli bir kıyım, doğaya karşı katliamdır. Bu kıyım ve katliamı durdurma şansı olup da kullanmayanlar suç ortağıdır” dedi. Aliağa Belediye Başkanı Oğuz’u suçsuz addeden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğluna tepki gösteren Şenay Çağıran, Kocaoğlu’na 22 yıl önce İzmirlilerin “El ele termik santrale karşı” eylemini anımsatarak, İzmirlilerden yana tutarlı tavır koyan dönemin belediye başkanı Yüksel Çamur’u örnek almaya davet etti.
1 Milyon İzmirli olarak termik santrallearı durdurana kadar pes etmeyeceklerini dile getiren Çağıran, “Yaşamdan yana olan İzmirlileri ‘1 Milyon İzmirli’ye katılmaya, Hıdrellez’de 6 Mayıs’ta termik santral ateşini söndürmeye çağırıyoruz” diye konuştu. (İzmir/EVRENSEL)
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: