Ören’de mahmuz tartışması sürüyor

ŞENOL TORLAK

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Demiryollar, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü ve bakanlığın Bursa IV. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan “Burhaniye Kıyı Erozyonu Önleme Mahmuz İnşaatı”nda kirli kokular geliyor. Yapımına 31 Aralık 2011 tarihinde gece yarısı ani bir kararla başlanılan mahmuz inşaatının ÇED onayı ve yapı iznini olmadığı ortaya çıktı. 

Vatandaşların şikayeti üzerine Balıkesir’in Burhani’ye ilçesi Ören mahallesinde 24 Şubat 2012 tarihinde incelemelerde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri yapılan çalışmanın ÇED onayı ve inşaat ruhsatı olmadığını saptadı. Bakanlığın biyolog ve kimyagerlerinden oluşan ekibi, hazırladıkları raporda bu duruma dikkat çekerek, “Şirin Ören Sitesi ile Club Efem Tatil Köyü arasında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Bursa IV. Bölge Müdürlüğü tarafından toplam 12 adet 25 metre uzunluğunda taş dolgu yapılarak mahmuzların oluşturulduğu tespit edildi. Yapılan işle ilgili Çevresel Etki Değerlendirme Yönetmeliği’ne göre ‘ÇED gerkeli değildir belgesi’nin alınmadığı tespit edilmiştir” dedi.

Öte yandan, Burhaniye Belediyesi’nin bu bögede yaptığı hafriyat çalışması sonucu Altınkamp önünde erozyona neden olduğu iddiaları üzerine belediyeden yapılan açıklamada, “Burhaniye Belediyesi olarak kanunların yıkılmasını emrettiği ve deniz içine kadar giden tuğladan yapılmış bir duvarı yıktık. Burhaniye BElediyesi o bölgede bir hafriyat çalışması yapmamıştır” dendi.

Burhaniyelilerin valiliğe verdiği dilekçede, yapılan mahmuzların deniz ekosistemini bozacağı, uluslararası anlaşmalarla koruma altına alınan deniz çayırlarını (posidonia oceaneca) yok edeceği, turizmi bitireceği iddia edilmişti. (Edremit Önce Körfez Gazetesi)

Reklamlar
Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: