Haliç’e başka bir köprü mümkün

İstanbul SOS Girişimi, köprü ve direkleriyle İstanbul’un siluetini bozacak Haliç Metro Köprü’süne karşı topladığı dilekçeleri Belediye ve Cumhurbaşkanlığı’na gönderiyor. İmzacılar arasında Orhan Pamuk, Ara Güler, Serra Yılmaz da var.

İstanbul SOS Girişimi, İstanbul’un siluetini bozacak Haliç Metro Köprüsü için başlattığı “Başka Bir Köprü Mümkün” dilekçelerini İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Cumhurbaşkanlığı’na gönderiyor.

“Bu direkli ve kablolu köprü yapılmasın, tarihi istanbul silüeti yara almasın” başlıklı dilekçeyi aralarında Orhan Pamuk, Cemal Kafadar, Ara Güler, Edhem Eldem, Zeynep Oral, Ayşe Erkmen, Nedim Gürsel, Genco Erkal, Nilüfer Göle, Faruk Pekin, ve Serra Yılmaz gibi isimler de imzaladı.

İnşaat halindeki Haliç Metro Köprüsü, metro hattını Haliç’ten geçirerek Yenikapı’ya uzatacak.Köprü projesi, 2005’ten beri UNESCO Miras Listesi toplantılarında da uzun süre tartışılmıştı.

SOS Girişimi, İstanbul’daki raylı sistemin toplu taşımaya katkısının yadsınamaz olduğunu ancak bu ihtiyacı ileri sürerek Süleymaniye Camisi ve tüm Haliç silüetinin görsel bütünlüğünü bozan direkli ve kablolu köprünün yerine başka bir tasarımın mümkün olduğunu belirtiyor.

‘Marma silueti buzuldu Haliç bozulmasın’

Mimar Sinan Üniversitesi’nde yapılan toplantıya katılan İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, 1995’te tarihi yarımadanın sit alanı ilan edildiğini ve İstanbul’un da Dünya Miras Listesi’nde olduğunu hatırlattı.

“İstanbul UNESCO’nun listesinde olduğu için tarihi eserleri ve doğal alanları yasalarla korumakla yükümlüdür. Ancak denetim altyapısı geliştirilmediği gibi koruma anlayışı da gelişmedi.”

“İstanbul’un Marmara silueti gökdelenlerle bozuldu. O zamanlar Gayrettepe ve Levent’in tarihi yarımadadan çok uzak semtler olduğu söylendi; şimdi gördüklerimize bir tercüman gerekmez.

“Bu yüzden Haliç’in görüntüsünü korumak çok önemli. Bu köprünün Yeni Camii, Süleymaniye, Topkapı Sarayı, Ayasofya’nın görüntüsünü kesmemesi lazım. UNESCO’nun baskısıyla köprünün ayakları 90 metreden 47’ye indi ama bu uzunluk da görüntüyü kesiyor.”

‘Yarışma açılsın, jüri seçsin’

Mimarlar Vakfı Başkanı Yaşar Marulyalı, bu kadar önemli bir projenin hiçbir sivil toplum örgütüne, uzmana, kentlilere sorulmadan yapılmasının Türkiye’de son dönemde alışılmış bir uygulama olduğunu söyledi.

Marulyalı, bu köprü biçiminin söylendiğinin aksine alternatifsiz olmadığını belirterek “hala çok geç değil” diyor: “Dünyada olduğu gibi bir yarışma düzenlenir, köprü konusunda uzmanlar çağrılır, jüri en iyisini seçer, halka onaylatılır.”

İstanbul SOS Girişimi, 2010’dan beri İstanbul’un kültür miras alanlarında devam eden yanlış uygulamalara ve yıkımlara karşı çalışmalara yürütüyor. (bianet)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: