İran’ın nükleer programı yeniden masada

Avrupa Birliği, İran’ın nükleer programına ilişkin çok taraflı görüşmelerin bir yıl aradan sonra yeniden başlayacağını duyurdu. İran’ın BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi ve Almanya’yı temsilen açıklama yapan Avrupa Birliği’nin dış ılişkiler sorumlusu Catherine Ashton, Tahran yönetiminin gönderdiği mektuba olumlu yanıtladıklarını açıkladı.

İran’ın başmüzakerecisi Said Celili, yeni girişimler sunacaklarını belirterek görüşme masasına dönülmesini öneren mektubu geçen ay yollamıştı. Altı ülke, o zamandan bu yana durum değerlendirmesi yapıyordu. Görüşmelerin yeri ve zamanı henüz netleşmedi. Ancak Ashton,  en kısa zamanda başlamak istediklerini söylüyor.

Tarafların diplomasi girişimlerine hız vereceği, İsrail’in İran’ın nükleer faaliyetleri karşısında kayıtsız kalmayacağı yolunda sert açıklamaların “önleyici saldırı” söylentilerini körüklediği bir ortamda duyuruldu. ABD yönetimi, bu konuda önce diplomasiye fırsat tanınması çağrısında bulunmuş, Washington’un konuğu olan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise halkını yokolma tehlikesi ile yüzyüze bırakmayacağını söylemişti.

İran, nükleer programının askeri bir boyutu olmadığını savunuyor, ancak Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) yaptığı incelemelerde şüphe çeken bazı faaliyetler olduğu ve bu konudaki kaygılarının tam giderilemediği yönünde hüküm veriyor. İran, BM yaptırımlarına rağmen uranyum zenginleştirme faaliyetinden vazgeçmemekte direnirken, Batılı güçler İran’ın bu nedenlerle nükleer silah geliştirme peşinde olduğuna inanıyor.

Güven arttırıcı önlemler

Ashton açıklamasında, AB’nin İran’ın somut sonuç getirecek yapıcı bir diyalog sürecine girmesini umduğunu söyledi. Açıklamada “Hedefimiz kapsamlı şekilde müzakere edilmiş, uzun vadeli bir çözümle, İran’ın nükleer programının tabiatının bütünüyle barışçı olduğuna uluslararası toplumun güvenini yeniden tesis etmektir” dendi.

Bunun için görüşmelerin ilk turunda güven artırıcı adımların konuşulması gündemde. İran, dün belirli koşullar doğrultusunda IAEA denetçilerine Parçin’deki askeri tesislerine erişim olanağı sunmaya hazır olduğunu duyurmuştu. Tahran’ın güneyindeki Parçin tesisi mühimmat, roket ve patlayıcı geliştirilmesinden sorumlu. IAEA denetçileri geçen ay, nükleer programın “olası askeri boyutlarını” açıklığa kavuşturmak için tesisi ziyaret etmek istemiş ama izin alamamıştı.

İran’ın nükleer programı konusunda, ABD, Çin, Rusya, Fransa, İngiltere ve Almanya’nın yürüttüğü görüşmeler, birkaç yıldır aksayarak devam ediyor. Son görüşme turu geçen yıl sonuçsuz kalmıştı. (BBC Türkçe)

Netanyahu’nun açıklamaları için şu internet adresini tıklayabilirsiniz:

http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/2012/03/120306_netanyahu.shtml

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: